Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Γ' Δωδεκανήσου Γ’ Κατηγορία: Σπουδαίες νίκες για Πάνθηρες και ΑΣΠΙΣ Σαλάκου

Γ’ Κατηγορία: Σπουδαίες νίκες για Πάνθηρες και ΑΣΠΙΣ Σαλάκου

0
Ακαδημία Ποδοσφαίρου Πάνθηρες Ρόδου / Facebook
Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για το Γ’ τοπικό, οι Πάνθηρες χάρη σε γκολ των Τριπολίτη και Αγγελάκη, επικράτησαν με 2 – 1 του ΠΑΣ Ασκληπιού εκτός έδρας και έφθασαν έτσι αισίως τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το σύνολο του Σταμάτη Κουρδουνάκη είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο ημίχρονο. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Πάνθηρες ανοίγοντας το σκορ με τον Τριπολίτη στο 11ο λεπτό (0 – 1). Μάλιστα δημιούργησαν και άλλες σημαντικές ευκαιρίες, για να πετύχουν και μεγαλύτερο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας διάθεση να επιτεθούν. Από εκεί και πέρα, οι Πάνθηρες σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους καταφέρνοντας να «κλειδώσουν» το «τρίποντο με ένα γκολ του Αγγελάκη στο 82’ (0 – 2). Το τελικό 1 – 2 διαμορφώθηκε στο 92’ με τον Πατούνα.

Από την άλλη πλευρά, η Ασπίδα Σαλάκου επικράτησε στο «Ε.Α.Κ. Ρόδου» του Δ.Α.Ν.Σ. Δωριεύς με 3-0. Δύο γκολ σημείωσε ο Πεταυράκης Αυγουστίνος (28′ και 84′), ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Μιχάλης Φλεβάρης στο 40ο λεπτό.

Επιπροσθέτως, η ΑΣΠΙΣ Απολακκιάς πανηγύρισε το 4 στα 4, πατώντας παράλληλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, κερδίζοντας άνευ αγώνα την Θύελλα Πυλώνας. Από εκεί και πέρα, ο Α.Ο. Φαληρακίου επίσης άνευ αγώνα τα Ελάφια Ρόδου, που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.

Τέλος, η 4η αγωνιστική αναμένεται να ολοκληρωθεί αύριο (16:00) με το παιχνίδι Α.Σ. Χάλκης- Α.Ο. Μεγίστης.