Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Γ' Δωδεκανήσου Γ’ κατηγορία: Νικητής στο ντέρμπι ο ΑΣ Χάλκης

Γ’ κατηγορία: Νικητής στο ντέρμπι ο ΑΣ Χάλκης

0
Α. Σ. Χαλκης - A S Halkis official / Facebook

Χάρη σε δύο γκολ του Κεσανίδη ο ΑΣ Χάλκης νίκησε στο ντέρμπι της Γ’ κατηγορίας τους Πάνθηρες με σκορ 2-0 για την έβδομη αγωνιστική. Μολονότι οι Πάνθηρες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατόρθωσαν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση. Ο ΑΣ Χάλκης ήταν ανώτερος και έφτασε δίκαια στην επικράτηση.

Στα της αναμέτρησης, μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, σε μία αναμπουμπούλα εντός περιοχής υπήρξε χέρι με τον διαιτητή να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Κεσανίδης στο 10ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πάνθηρες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Κόντρα στη ροή του ματς όμως οι γηπεδούχου χτύπησαν στην αντεπίθεση, βρίσκοντας και δεύτερο γκολ με τον Κεσανίδη στο 63′. Από εκεί και έπειτα δεν άλλαξε κάτι και το τελικό 2-0 έμεινε μέχρι τέλους.