Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Έχασε βαθμούς ο ΑΣ Χάλκης

Έχασε βαθμούς ο ΑΣ Χάλκης

0

Την πρώτη του απώλεια βαθμών μετά από τρεις μήνες, είχε χθες ο πρωτοπόρος της Α2 κατηγορίας, ΑΣ Χάλκης, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στην ΑΕ Κατταβιάς στα Κοσκινού, στην αναμέτρηση που άνοιξε την «αυλαία» της 14ης αγωνιστικής. Πάντως οι Χαλκίτες παρά τη «γκέλα» παραμένουν στη κορυφή της κατάταξης, ενώ από την άλλη πλευρά η ΑΕ Κατταβιάς «έπιασε» τον Διγενή στην 8η θέση της βαθμολογίας.
Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, αφού και οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό. Στο 7΄σουτ του Σιαμαντούρα απο δεξια απεκρουσε ο Μαλτας  Καλη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 36’ όταν ο Στεφανάκης σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Φραγκάκη.
Στο πρώτο μόλις λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, η Χάλκη ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο 46΄ο Καργας πασάρει στον Χρονόπουλο που με  ευστοχο σουτ  σκοραρει (1-0). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και η πίεση που άσκησαν έφερε «καρπούς» στο 66’, όταν ο Στεφανάκης με πλασέ ισοφάρισε (1-1) για την Κατταβιά. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο γκολ στο 72’, όταν ο Σιδεράτος έστειλε τη μπάλα με σουτ στο δοκάρι του Μάλτα. Ενω στο 80΄ο Λιούρας μονος μεσα στην περιοχή, πλασάρει πανω στον τερματοφύλακα.Σουτ του Σιδεράτου στο 85΄,η μπάλα ελάχιστα αουτ. Στο 90΄, ο Πλακέντης μετα απο εξοχη ατομική ενεργεια, σουταρε και απέκρουσε ο Μάλτας. Και τέλος στο 92΄,σουτ του Στεφανάκη ,απεκρουσε ο Φραγκάκης

ΑΣ Χάλκης: Φραγκάκης, Χριστοδούλου, Φυντικάκης (69’ Πλαγκέντης), Τσιαντούλας (58’ Κουμπιού), Λιούρας, Β. Σιαμαντούρας, Θ. Κάργας, Ψαράς, Α. Σιαμαντούρας (86’ Χειμωνέτος), Σιδεράτος, Χρονόπουλος
ΑΕ Κατταβιάς: Μάλτας, Ι. Κυπριώτης, Φουντής, Νασόπουλος, Μπουμπουλάκης (78’ Πετσαλάκης), Ίντρισα (64’ λ.τ. Κυριακάκης), Μακριάς, Παπανικολάου (83’ Δ. Κυπριώτης), Κουμπιάδης, Στεφανάκης, Τσιλίκας