Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ ‘Exασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

‘Exασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

0

Παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 74-76 λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της αναμέτρησης, ο Κολοσσός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη, καθώς ηττήθηκε με 79-76 από τον Κόροιβο Αμαλιάδας και έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Βasketleague.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και κατάφεραν να προγηθούν με 20-10 στο 8′. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβασε την απόδοση της στην άμυνα και στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (22-22). Με την είσοδο του Πόσλεϊ στο παιχνίδι, ο Κόροιβος πραγματοποίησε ένα μικρό σερί 6-0 και προηγήθηκε με 28-22, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (43-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοση του και με τον “καυτό” Μπρέι (19 πόντους) προσπέρασε στο σκορ με 58-57 στο 32′. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και το τελευταίο λεπτό όπου ο Κολοσσός βρισκόταν μπροστά με 74-76. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, ο Πόσλεϊ με δύο εύστοχες βολές ισοφάρησε σε 76-76, ενώ 2′ δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε την νίκη στην ομάδα του 79-76.

Δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Κάρσον7 (1/5 τρίπ.), Μιλεντίγιεβιτς 2, Σαχπατζίδης 8, Ρούντρι 6 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Ντικόζεϊ 18 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Πόσλεϊ 26 (4/7 τρίπ.), Αντωνάκης 2, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης, Χάινς 10, Ντίκερσον.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 17 (1), Χάρις 5 (1/7 τρίπ., 9 ριμπ.), Τζόουνς 17 (10 ριμπ.), Σχίζας 2, Μπρέι 19 (4/10 τρίπ.), Πρόστραν 10 (2 τρίπ., 7 ασ.), Γεωργαλλής, Σταμάτης 1, Παπαδάκης, Ράιτ 5.