Αρχική Αθλητικά νέα EURO: Τα σημαντικότερα στατιστικά της φάσης των «16»

EURO: Τα σημαντικότερα στατιστικά της φάσης των «16»

Πηγή φωτογραφίας: football-italia.net

H Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS) κατέγραψε και παρουσίασε τα σημαντικότερα στατιστικά των πρώτων δύο ημερών της φάσης των «16» του EURO.

Αναλυτικά τα αξιοσημείωτα στατιστικά των αναμετρήσεων:
ΕΘΝΙΚΗ ΙΤΑΛΙΑΣ

Η Ιταλία σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ απαραβίαστης εστίας για εθνικές ομάδες, το οποίο ανέρχεται στα 1.168 λεπτά! Το σερί αυτό διήρκεσε από τον Οκτώβριο του 2020 και «έσπασε» στο ματς με την Αυστρία (2-1) από το γκολ του Σάσα Κάλαϊτζιτς.

Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ ήταν επίσης της Ιταλίας (1972-74, με τον Ντίνο Τζοφ να μην δέχεται γκολ για 1.143 λεπτά). Ο Ντοναρούμα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του για 987 λεπτά.

Η Ιταλία πέτυχε νέο δικό της ρεκόρ αήττητου σερί: 31 αγώνες (από το 2018) ξεπερνώντας το παλιό επίτευγμα των 30 διαδοχικών αναμετρήσεων χωρίς ήττα από το 1935 έως το 1939. Πρόκειται για το τρίτο καλύτερο σερί στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, μετά την Ισπανία (35 παιχνίδια το 2007-09) και τη Βραζιλία (35 παιχνίδια το 1993-96). Η Ισπανία είχε επίσης αήττητο σερί 31 αγώνων το διάστημα 1994-97.

Η Ιταλία σημείωσε νέο δικό της ρεκόρ διαδοχικών νικών, το οποίο φτάνει στα 12 παιχνίδια. Ξεπέρασε εκείνο των 11 νικών που επιτεύχθηκαν επίσης υπό τον Ρομπέρτο Μαντσίνι από τον Νοέμβριο του 2018 έως τον Νοέμβριο του 2019. Το παγκόσμιο ρεκόρ σε αυτήν την κατηγορία είναι 15 παιχνίδια (Ισπανία).

Η αναμέτρηση Ιταλία – Αυστρία ισοφάρισε το ρεκόρ του αριθμού των γκολ που σημειώθηκαν στην παράταση σε τελική φάση EURO (3), όσα είχαν σημειωθεί το 1984 (στον ημιτελικό Γαλλία – Πορτογαλία).

Ο Φεντερίκο Κιέζα κατάφερε να σκοράρει σε EURO, όπως είχε κάνει ο πατέρας του, Ενρίκο, πριν από 25 χρόνια (EURO 1996, στο παιχνίδι εναντίον της Τσεχίας).

ΕΘΝΙΚΗ ΔΑΝΙΑΣ

Η Δανία έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία των τελικών φάσεων του EURO που σημείωσε 4+ γκολ σε δύο διαδοχικούς αγώνες αγώνες (4-1 με τη Ρωσία, 4-0 με την Ουαλία).

Η Δανία πέτυχε τη δεύτερη μεγαλύτερη νίκη στα «νοκ άουτ» παιχνίδια στην ιστορία της τελικής φάσης του EURO (4-0 με την Ουαλία). Το ίδιο σκορ καταγράφηκε επίσης στα παιχνίδια Ισπανία – Ιταλία (2012, τελικός) και Βέλγιο – Ουγγαρία (2016). Το ρεκόρ ανήκει στο παιχνίδι Ολλανδία – Σερβία (6-1 στο EURO 2000).

Η Δανία έχει σημειώσει περισσότερα γκολ εκτός μεγάλης περιοχής από οποιαδήποτε άλλη ομάδα στο EURO 2020 (3). Μόνο η Γαλλία (5 το 1984) και το Βέλγιο (4 το 2016) σημείωσαν περισσότερα από απόσταση σε μία διοργάνωση.

Η Δανία είναι η μόνη ομάδα στην ιστορία του EURO που έφτασε στους προημιτελικούς, ενώ  ηττήθηκε στα πρώτα δύο παιχνίδια της στους ομίλους. Παγκοσμίως, υπήρχαν έξι παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν: Κόστα Ρίκα (Copa América 2004), Κολομβία (Gold Cup 2005), ΗΠΑ (Κύπελλο Συνομοσπονδιών 2009), Κούβα (Gold Cup 2013 και 2015), Βιετνάμ (Asian Cup 2019).

Δύο τερματοφύλακες από την ίδια ομάδα (Κάσπερ Σμάιχελ και Ντάνι Γουόρντ, Λέστερ) τέθηκαν αντιμέτωποι σε αγώνα τελικής φάσης EURO (Ουαλία-Δανία 0-4) για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης. Σε Παγκόσμιο Κύπελλο υπήρξε μόνο ένα τέτοιο προηγούμενο: Σερβία-Γκάνα, 2010 (Βλάντιμιρ Στοΐκοβιτς και Ρίτσαρντ Κίνγκσον, Γουίγκαν).

Ο Άαρον Ράμσεϊ (Γιουβέντους) «εμπόδισε» μία ομάδα (Ουαλία) να παίξει σε αγώνα EURO (εναντίον της Δανίας) με 11 βασικούς από το ίδιο πρωτάθλημα (Αγγλία), χωρίς αυτό το πρωτάθλημα να είναι της χώρας που εκπροσωπεί η ομάδα.

ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

Η Ολλανδία απέτυχε να καταγράψει ένα σουτ στην εστία (κόντρα στην Τσεχία) για πρώτη φορά σε αγώνα της σε μεγάλη διοργάνωση.

Με τον Ματάις ντε Λιχτ να αντικρίζει κόκκινη κάρτα σε αυτό το παιχνίδι, η Ολλανδία έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του EURO με συνολικά τέσσερις αποβολές. Όλες καταγράφηκαν στις αναμετρήσεις με την Τσεχοσλοβακία (αμφότερες το 1976) και την Τσεχία (2004, 2020)!

Η κόκκινη κάρτα του Ματάις ντε Λιχτ είναι η πρώτη που υποδείχθηκε στην ιστορία του EURO μετά από εξέταση του VAR.

ΕΘΝΙΚΗ ΒΕΛΓΙΟΥ

Το Βέλγιο ισοφάρισε το ρεκόρ της Γερμανίας (2010-12) και της Ιταλίας (από το 2018) με συνεχόμενες νίκες (14) σε αγώνες Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών).

Το Βέλγιο αγωνίστηκε στην αναμέτρηση με την Πορτογαλία (1-0) με πέντε παίκτες με 100+ συμμετοχές: Γιαν Βερτόνγκεν (130), Άξελ Βίτσελ (113), Τόμπι Αλντερβάιρελντ (112), Εντέν Αζάρ (111) και Ντις Μέρτενς (101).

Η αντικατάσταση του Ντε Μπρόινε στον αγώνα με την Πορτογαλία, λόγω τραυματισμού, είναι η ταχύτερη που έγινε ποτέ στην ιστορία του EURO στο δεύτερο μέρος (στα 47 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα).

Με τον Εντέν Αζάρ να σκοράρει για το Βέλγιο στο EURO 2016 και τον αδελφό του, Τοργκάν, στο EURO 2020, οι δύο ποδοσφαιριστές έγιναν μόλις το τρίτο ζευγάρι αδελφών που σκόραραν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά τους Φρανκ και Ρόναλντ ντε Μπουρ (Ολλανδία) και τους Μίκαελ και Μπρίαν Λάουντρουπ (Δανία).

ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ

Ο Πέπε (Πορτογαλία) έγινε ο μεγαλύτερος ηλικιακά ποδοσφαιριστής (ηλικία: 38 ετών και 121 ημέρες) που άρχισε βασικός σε «νοκ άουτ» αγώνα Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο παίκτης με το δεύτερο μεγαλύτερο διάστημα ανάμεσα στην πρώτη και την τελευταία εμφάνισή του σε τελικές φάσεις EURO: 17 χρόνια και 15 ημέρες. Το ρεκόρ ανήκει στον Λόταρ Ματέους (20 χρόνια και έξι ημέρες).