Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Γ' Δωδεκανήσου Έσπασαν καρδιές στο Ενωσιακό

Έσπασαν καρδιές στο Ενωσιακό

0
dorieas_aspida
Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα πραγματοποιήθηκε σήμερα (Κυριακή) στο Ενωσιακό γήπεδο ανάμεσα στον Δωριέα και την Ασπίδα Απολακκιάς. Δυο γκολ, μια κόκκινη, εντάσεις εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς και ένα χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού για λογαριασμό της Ασπίδας. Στο πρώτο ημίχρονο η Ασπίδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Δωριέας έχει να επιδείξει ένα σουτ στο 37΄ από τον Ντουλέ έξω από την μεγάλη περιοχή και το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Σαρικάς. Η Ασπίδα  δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες μπροστά από το τέρμα του Θεοτοκάτου. Στο 7΄ο Στέργος Σάββενας έβγαλε πολύ καλή μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Δωριέα αλλά ο Κάκκαρης δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 10΄σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νάκκα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Στο 13΄ο Σάββενας Στ. σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω στα σώματα των αμυνόμενων. Στο 16΄έγινε μια σέντρα – σουτ η μπάλα πέρασε από όλους και έδιωξε με δυσκολία ο τερματοφύλακας Θεοτοκάτος. Στο 25’ ο Θεοτοκάτος σταματάει και πάλι ένα πολύ καλό σουτ από τον Νάκκα. Στο 34’ ήταν η στιγμή που η Ασπίδα Απ. άνοιξε το σκορ όταν ο Διαμαντής Κώστας πέρασε από τα αριστερά όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε μέσα από τα πλάγια, λίγο πριν την πλάγια γραμμή έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυνόμενων και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Θεοτοκάτου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δωριέα ανέβασε στροφές, ισορροπώντας το παιχνίδι. Έγινε περισσότερο ένα παιχνίδι κέντρου. Στο 49’ από πλάγια θέση σουτάρει ο Νάκκας, αποκρούει ο Θεοτοκάτος και στη συνέχεια ο Διαμαντής μέσα από την μικρή περιοχή σουτάρει πάνω στα σώματα των αμυνόμενων. Στο 51’ ο Νουρεδίν σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ του σταμάτησε ο τερματοφύλακας της Ασπίδας Σαρικάς. Στο 61’ ο Νάκκας  εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και ο Θεοτοκάτος πέφτει στη δεξιά του γωνία και διώχνει την μπάλα. Στο 71’ ο Κάκκαρης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα (την πρώτη είδε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για διαμαρτυρία). Στο 84’ λεπτό έχουμε το γυριστό σουτ του Αλιάι από πολύ καλή θέση αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 88’ Ντουλέ έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε την σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Ασπίδας και με καρφωτή κεφαλιά ο Ντερομινάη ισοφάρισε σε 1 – 1. Στο 90’ ο Κ. Διαμαντής πραγματοποιεί ένα φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να γλείφει το οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο διαιτητής Σταμάτης Γιακουμάκης είδε μαρκάρισμα του Θεοτοκάτου πάνω στον Σουλούνη και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Εκείνη τη στιγμή οι τόνοι ανέβηκαν με τους παίκτες του Δωριέα να πηγαίνουν στο διαιτητή για να διαμαρτυρηθούν και αυτούς της Ασπίδας να εμπλέκονται στις διαμαρτυρίες. Κάποιοι από τους παίκτες του  Δωριέα έφυγαν από τον αγωνιστικό χώρο προς τα αποδυτήρια (σε ένδειξη διαμαρτυρίας) όμως στην συνέχεια  επέστρεψαν για να συνεχιστεί το παιχνίδι. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Κ. Διαμαντής ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Θεοτοκάτου. Αμέσως μετά ο διαιτητής Σταμάτης Γιακουμάκης Σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού.