Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Έσπασαν» καρδιές στην «τέντα»! (video)

«Έσπασαν» καρδιές στην «τέντα»! (video)

1
ae dikaiou

Με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Γκοράτσα στην εκπνοή του αγώνα και ουσιαστικά εκτός ισορροπίας, η ΑΕ Δικαίου πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Διαγόρα στο κλειστό γυμναστήριο της «τέντας» με 76 – 75 και έβαλε φρένο στην εντυπωσιακή πορεία των «κυανέρυθρων». Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Κω εκτός του ότι …έδειξε τα δόντια της σε μια κρίσιμη καμπή, έδωσε και νέο χρώμα στο πρωτάθλημα. Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν 20 – 20, 41 – 31 (ημίχρονο), 57 – 57, 75 – 76. Το news12 και ο Γιάννης Αρφαράς παρακολούθησαν το παιχνίδι και σας δίνουν τη δυνατότητα να δείτε το νικηφόρο τρίποντο.
Η κριτική του αγώνα (από τον Γιάννη Αρφαρά)
Αυτές τις συγκινήσεις τις προσφέρει μόνο το μπάσκετ και αυτό έγινε σήμερα στην <<τέντα>>.Το Δίκαιο απέδρασε από εκεί <<κλέβοντας>> κυριολεκτικά την νίκη μέσα από τα χέρια των παικτών του Γιάννη Τσακίρη που φυσικά έχει και ο ίδιος ευθύνη για την ήττα ,παρά τα δικαιολογημένα παράπονα για την διαιτησία (πολλά διαιτητικά  λάθη). Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα βλέποντας μόνο την επίθεση τους ενώ στις άμυνες τους,έμπαινε και έβγαινε όποιος ήθελε,χωρίς …διαβατήριο.Ο Παναγιωταρακος από την μια και ο Χ”Γιακουμης από την άλλη έπαιρναν το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων με τον Διαγόρα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ 10-9 στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι όμως με σερί 5-0 πήραν το προβάδισμα 10-14 στο 7′ με τρίποντο του Τρύπα.Ο Διαγόρας ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με επιμέρους σκορ 5-1 ισοφάρισε 15-15 στο 9′.Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον κορυφαίο του γηπέδου Χ”Γιακουμή να ισοφαρίζει 20-20 με τρίποντο στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο Διαγόρας με νέο σερί 5-0 ανέβασε το σκορ 25-20 στο 13′.Το Δίκαιο σε αυτό το σημείο χαμήλωσε το σχήμα του και δυσκολευόταν να βρει λύσεις επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Διαγόρας και ανέβασε τη διαφορά 32-25 στο16′. Κυρίαρχος στην ρακέτα σε αυτό το σημείο ήταν ο ταλαντούχος Σκληβας που παρέσυρε τους συμπαίκτες του στον δικό του ρυθμό και μαζί ανέβασε την διαφορά 41-31 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες έπαιξαν ανορθόδοξο αλλά εντυπωσιακό μπάσκετ με το παιχνίδι να είναι και πάλι μοιρασμένο σε φάσεις και σε πάθος. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 57-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν ο Διαγόρας αποφάσισε (επιτέλους) να παίξει την μπάλα μέσα στην ρακέτα και με συνδυασμό την επιλογή άμυνας ζώνης απέναντι στο κοντό σχήμα της φιλοξενούμενης ομάδας, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ 69-60 στο 34′. Οι παίκτες του Τζομακα όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι και με γρήγορο μπάσκετ πλησίασαν αρχικά στο καλάθι 72-70.Σε αυτό το σημείο ο εξαιρετικός Σκληβας ”εσβησε τα φωτα” στους Γεωργαδακη (σε διείσδυση) και τον Χ”Γιακουμη(σε σουτ), δίνοντας την δυνατότητα στους γηπεδούχους την ευκαιρία να πάρουν την νίκη… Την πέταξαν όμως κυριολεκτικά στον κάδο των αχρήστων. Ο Γκορατσας ήταν ο παίκτης που  εκμεταλλεύτηκε  την αφλογιστία και τα λάθη των αντίπαλων και με τρίποντη  βόμβα έβαλε την ομάδα του μπροστά 72-73 στα τελευταία 34”. Ο Σαρικας με 1/2 βολές ισοφάρισε 73-73 στα εναπομείναντα 24” και η κατοχή στο Δικαιο. Ο προπονητής του Δικαίου πήρε σωστά τάιμ άουτ για να παιχτεί η μπάλα μπροστά από το κέντρο,όμως ο Τρύπας έχασε την μπάλα από τον Δ.Λαζαρίδη που του ”εκλεψε” το πορτοφόλι από τον αντίπαλο του και πέτυχε το 75-73. Το χρονόμετρο έδειχνε 0.6” και κάτι ψιλά. Ξανά τάιμ άουτ  και αυτή τη  φορά την επίθεση του Δικαίου ανέλαβε ο Γκοράτσας ο οποίος με σουτ εκτός ισορροπίας από δύσκολη θέση και υπό την πίεση  του χρόνου   πέτυχε ένα πολύ δύσκολο σουτ στέλνοντας στα ουράνια την ομάδα του.Τελικό σκορ 75-76.
Διαγόρας (Τσακίρης): Σαρίκας 13 (2), Δρόσος 7 (2), Καλλιγάς, Δ. Λαζαρίδης 11, Παναγιωταράκος 6 (1), Εκκινέ, Μ. Λαζαρίδης 15 (3),Σκλήβας 23
Α.Ε Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος 2, Λάμπρου, Τρύπας 17(3), Γεωργαδάκης 13(2), Τριτσάρης 7, Γκοράτσας 18(4), Χ”Γιακουμής 19 (1), Ζώγας