Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Eπόμενος αντίπαλος η Καβάλα για τον Κολοσσό Ρόδου

Eπόμενος αντίπαλος η Καβάλα για τον Κολοσσό Ρόδου

0
kolossos oloi

Εντυπωσιακός ήταν ο Κολοσσός H Hotels στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν, καθώς δείχνοντας σοβαρότητα και συγκέντρωση νίκησε 83-55 τον Αμύντα και έτσι προκρίθηκε στη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από νωρίς είχε τα ηνία του ματς η ομάδα της Ρόδου, καθώς μέσα από την καλή της άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έτσι έκλεισε με διψήφια διαφορά την πρώτη περίοδο (11-21). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνέχισαν το ίδιο συγκεντρωμένοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν πάνω από τους 20 πόντους (20-41), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και να πάνε στα αποδυτήρια με το +24 (24-48).

Παρά τη μεγάλη διαφορά που είχαν πάρει από το πρώτο μέρος, οι «θαλασσί» εξακολουθούσαν να δείχνουν την ίδια συνέπεια στην άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να το κλείσουν με το +28 (36-64). Ούτε στην τέταρτη περίοδο έριξε ταχύτητα η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 83-55!

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 24-48, 36-64, 55-83

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 9, Βογιατζής, Τοπάλι 6, Διαμαντόπουλος 2, Μαντζούρος, Βαρδιάνος 3(1), Κερασοβίτης , Κουκουνιάς 6(1), Μανσαράι 4, Μπάρμπας 10(2), Λιούνης 8, Καμπούρης 7(1).

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Σχίζας 15(3), Χάρις1, Τζόουνς 8, Προστράν 8, Σταμάτης 8, Γεωργαλής 6(2), Μπρέι 3(1), Μπιλλής 4, Αγγελάκος 3(1), Παπαδάκης 4, Ράιτ 13