Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Γ' Δωδεκανήσου Επική ανατροπή

Επική ανατροπή

0
Απίστευτη ανατροπή και νίκη πανηγύρισε  η Ασπίδα Απολακκιάς μέσα στην Τήλο επί της τοπικής ομάδας με 3-2, στο ματς που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι που «καίγονταν» για τους βαθμούς ώστε να παραμείνουν στο κυνήγι του τίτλου, προηγούνταν με 2-1 μέχρι το 87ο λεπτό, όμως η Ασπίδα κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να αφήσει «παγωμένο» το γήπεδο της Τήλου, αφού ο ΑΣ έμεινε πλέον επτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αναγέννηση Έμπωνα.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον ΑΣ Τήλου, ο οποίος άσκησε από την αρχή πίεση στην Ασπίδα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Σε μια από αυτές στο 30’ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Η. Σακελλάρη να «ανοίγει» το σκορ με σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο το «σκηνικό» δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 60’ ο Λογοθέτης με πλασέ «έγραψε» το 2-0 για την Τήλο, δίνοντας της σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 75’ με τον Διαμαντή, όμως κανείς δεν περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε. Στο 83’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Η. Σακελλάρης, λόγω επικίνδυνου μαρκαρίσματος, και στο 87’ η Ασπίδα ισοφάρισε με τον Κ. Νάκα. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 90ο λεπτό και πάλι ο Διαμαντής ήταν αυτός που σκόραρε για της ομάδα της Απολακκιάς, δίνοντας της την σπουδαία νίκη.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Πατσιόπουλου και ων βοηθών του (Κασιώτης, Λατσός).
ΑΣ Τήλου: Βογιατζής, Ρούκο (46’ Μόσχου), Χαλιός, Αλιφέρης, Κωστίδης, Χριστοφής, Νικολής, Η. Σακελλάρης, Κ. Σακελλάρης, Λογοθέτης (75’ Φυλακούρης), Οικονόμου
Ασπίς Απολακκιάς: Κοντός, Καρανικόλας (82’ Μπάτζιος), Ροδίτης (46’ Μαγιάφης), Μ. Νάκας, Μελεούνης, Α. Περούλης, Ι. Περούλης (82’ Μικιού), Κ. Νάκας, Σουλούνης, Χατζηγιαννάκης, Διαμαντής