Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Επέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής

Επέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής

0
iraklis doksa

Στις νίκες επέστρεψε ο Ηρακλής Μαριτσών που κέρδισε στο γήπεδο του με 2-1 την Δόξα Ψίνθου σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2΄ με κοντινό πλασέ του Κούρου, ο οποίος πήρε εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά-πάσα του Παπακωνσταντή και έγινε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι μετά την απρόσμενη ψυχρολουσία αντέδρασαν γρήγορα και στο 16΄ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Βασίλη Ορφανό από τα έντεκα μέτρα, πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος καθώς ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μπιλιά. Άμεση ήταν και η αντίδραση του Ηρακλή, αφού μετά από δύο λεπτά(18΄) ο Χειμωνέττος βρήκε με ωραία πάσα τον Τσαλώλη και εκείνος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, 2-1.
Η συνέχεια του παιχνιδιού όμως δεν ήταν καλή και οι ομάδες προσπαθούσαν με ανορθόδοξο τρόπο να φτάσουν στο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν βελτιώθηκε αλλά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τον αντίπαλο τους και στο 62΄η Δόξα έφτασε κοντά στο 2-2, όταν ο Βασίλης Ορφανός έκανε την κεφαλιά αλλά ο Σαββιδάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.
Διαιτησία Τσοπανάκης- Στεφανάκης Β.-Ράδος
ΗΡΑΚΛΗΣ: Σαββιδάκης, Παπακωνσταντής, Λορέντζος, Μακρής (73′ Καρίκης), Παπαδημήτρης, Τσαλώλης (67′ Φελεσάκης), Μπιγκό, Μπιλιάς, Χειμωνέττος (89′ Πίσκαπας), Λερογιάννης, Κούρος
ΔΟΞΑ ΨΙΝΘΟΥ: Τόππος, Στελλάς Μ., Στελλάς Π. (35′ Καλόψυχος), Μπαρμπαντώνης, Τσοπάνογλου, Κιλασίν, Πλύγκος, Ορφανός Δ. (53′ Μπατέστας), Ορφανός Β., Κυριαζής, Μπίλλης