Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας!

Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας!

0
Apollon xalki

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Απόλλωνας Καλυθιών(μετά τα ματς με Ακουσίλαο και Αγιο Γεώργιο), παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς κατάφερε να το ανατρέψει, νικώντας με 3-1 την ομάδα της Χάλκης στις Καλυθιές, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄Κατηγορίας.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και μόλις στο 9΄ευτίχησαν να προηγηθούν με ψηλοκρεμαστό σουτ του Κόκα. Δυο λεπτά αργότερα ο Σπαχιού έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από θέση τετ α τετ πλάσαρε πάνω στον Μολόχα. Στην αμέσως επόμενη φάση στο 13΄ήρθε η ισοφάρησει για τους Απολλωνιστές, ο Μαυρομούστακος εκτέλεσε κόρνερ και ο Κυρίτσης πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρη περιοχή κάνωντας το 1-1. Η μεγάλη ανατροπή του σκορ για την ομάδα του Κώστα Καμπούρη έγινε στο 30΄όταν ο Μαυρομούστακος σούταρε με τον Μολόχα να μην μπορεί να συγκρατήσει τη μπάλα και εκείνη να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Στην επαναληψη η πρώτη καλή στιγμή ανηκει και πάλι στη Χάλκη όταν στο 55΄ ο Μπιζάτης εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να χτυπαει στο κάθετο δοκάρι και να φέυγει αουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο Μαυρομούστακος σουταρε από πλάγια, λίγο έξω. Το τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού ο ρυθμός έπεσε με τον Απόλλωνα να δίνει χώρο στους αντιπάλους και να χτυπάει στην κόντρα επίθεση. Τελικά λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 89΄ο Σπαχιού μετά απο κάθετη του Κούρτι πλάσαρε εύστοχα διαμορφόνωντας το 3-1.
Καλύτεροι για τους γηπεδούχους οι Κυρίτσης και Μαυρομούστακος, από την Χάλκη προσπάθησε ο Κόκας
Καλή η διαιτησία του κ. Καραγιάννη (Μοσχάτος, Ροδίτης)
ΑΠΟΛΛΩΝ: Ροδίτης, Στάθης(58΄Κουφάλης), Τσακίρης, Πασόπουλος(73΄Σταυρής), Νικολός, Κυρίτσης, Ζουρούδης(86΄Κούρτι), Σπαχιού, Ταντίκης, Μαυρομουστακος, Γίδαρης
ΑΣ ΧΑΛΚΗΣ: Μολόχας, Τσιώνης, Χειμωνέττος, Κωστίδης(69΄Ξηροκώστας), Μπιζάτης, Δράμη, Τζιπιζίδης, Τσοπανάκης,Γκαμαλέτσος(73΄Παπαλαζάρου), Φέρο, Κόκας