Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Έπεσε με κάτω τα χέρια

Έπεσε με κάτω τα χέρια

0

“Βαριά” ήττα με σκορ 80-62 γνώρισε ο Κολοσσός Ρόδου στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Λαύριο για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basketleague.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δέν κατάφερε να ακολουθήσει τον πολύ γρήγορο ρυθμό του Λαυρίου και δίκαια ηττήθηκε από το σύνολο του Χρήστου Σερέλη. Οι “θαλασσί” ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ (11-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο ξεκίνησε την αντεπίθεση του και 5:52′ πριν από την λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε (20-21), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων (40-26). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να ανεβάσουν την διαφορά στο +20 (49-29). Οι παίκτες του Κολοσσού προσπάθησαν να κάνουν μια αντεπίθεση, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να προηγείται με το ευρύ (60-42). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλή διαχείριση του σκορ και δίκαια επικράτησαν με το τελικό (80-62).

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62.

Λαύριο: Βεργίνης 5, Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4, Γκρέι 5, Ουίγκινς 12, Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Λέγκικας 3, Κουζέλογλου 13 , Νίξον 5, Μουρ 19.
Κολοσσός Ρόδου: Γκρίφιν 12, Χάρις 5, Σχίζας 13, Πρόστραν, Ράιτ 6, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Μπιλής 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18, Παπαδάκης.