Αρχική Εκτός συνόρων Επέλαση με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ, την «έκπληξη» η Πόρτο

Επέλαση με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ, την «έκπληξη» η Πόρτο

0

Του Κώστα Μόσχοβου

Τι και αν η Σεβίλλη προηγήθηκε στο σκορ; Ένας τρομερός και φοβερός Έρλινγκ Χάαλαντ (δύο γκολ), πήρε από το χέρι όλη την ομάδα και την οδήγησε σε μία μεγάλη ανατροπή για το τελικό 2-3 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν». Τα γκολ της Σεβίλλης πέτυχαν οι Σούσο (στο 7ο λεπτό) και ο Λουκ Ντε Γιονγκ (στο 84’). Αντίθετα για την Μπορούσια πρώτα ισοφάρισε ο Νταχούντ με άπιαστο σουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ αποκλειστικός πρωταγωνιστής ήταν ο Χάαλαντ ο οποίος με δύο καταπληκτικά γκολ (στο 27ο λεπτό & στο 43’) καθοδήγησε την Ντόρτμουντ σε μία τεράστια νίκη. Ταυτόχρονα η Ντόρτμουντ έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους οκτώ της διοργάνωσης. Ο Χάαλαντ έφτασε τα 18 γκολ σε 13 ματς στη διοργάνωση. Τέλος από τον Ιανουάριο του 2020 μέχρι τώρα σε 42 ματς έχει σκοράρει 41 γκολ! Μοναδικός και απολαυστικός ο Νορβηγός επιθετικός στα 20 του μόλις χρόνια.

Ποιος είδες τους «Δράκους» και δεν τους φοβήθηκε! Με σπουδαία εμφάνιση, η Πόρτο νίκησε 2-1 τη Γιουβέντους στο «Ντραγκάο» για τον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του UEFAChampionsLeague. Τα γκολ για τους «Δράκους πέτυχαν ο Ταρεμί έπειτα από μόλις 65 δευτερόλεπτα, μετά από τραγικό σφάλμα των Στσένσι – Μπεντανκούρ. Ενώ στο 46ολεπτό ο Μαρεγκά σκόραρε εξ επαφής για το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Γιουβέντους ήταν να μειώσει στο 82’ με τον Κιέζα για το τελικό 2-1. Αναμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία τη ρεβάνς στο Τορίνο, καθώς στο συγκεκριμένο ζευγάρι όλα τα ενδεχόμενα της πρόκρισης είναι ανοικτά.