Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Επεισοδιακή νίκη των Αγίων Θεοδώρων

Επεισοδιακή νίκη των Αγίων Θεοδώρων

0
agioi iviskos

Παιχνίδι για γερά νεύρα (λόγω διαμαρτυριών και έντασης) και γερά στομάχια (λόγω εξέλιξης) πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Κρεμαστής ανάμεσα στους Άγιους Θεοδώρους Αρχαγγέλλου και τον Ιβίσκο. Νικητές ήταν οι Αρχαγγελίτες με σκορ 68-62.Το ξεκίνημα για τις δυο ομάδες δεν ήταν το ιδανικότερο αφού παρουσιάστηκαν νευρικές και χωρίς ουσία. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πατήματα και προηγήθηκαν 11-0 στο 5′. Ο Ιβισκος αντέδρασε με δυο τρίποντα του Γ. Μαρουλλάκη και μείωσε 11-6 στο 7′. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Άγιοι ήταν πιο εύστοχοι και προηγήθηκαν 20-14. Ο Ιβίσκος κατάφερε να βρει διαδρόμους και μείωσε 20-18 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, Ο Λιβιερατος σε αυτό το σημείο ήταν αρνητικός για την ομάδα του, δίνοντας ρεσιτάλ αστοχίας. Αυτό «βόλεψε» τον Σκορδαλη που έδωσε ρεσιτάλ ευστοχίας και αέρα 12 πόντων στην ομάδα του 30-18 στο 17′. Ο Ιβίσκος εκμεταλλευόμενος ξανά τα λάθη των γηπεδούχων κατέβασε την διαφορά 34-27 (σκορ ημιχρόνου). Ικανοποιητικό ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες με τα νεύρα (λόγω κόπωσης) να εμφανίζονται κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Το σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν 47-41,Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγιναν αρκετά λάθη από τους δυο πάγκους και τους παίκτες αλλά και κάποια φαλτσοσφυριγματα των διαιτητών της αναμέτρησης. Το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» ομορφιά στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι Αρχαγγελίτες πήραν σοβαρό προβάδισμα 50-43 στο 32′ αλλά οι αντίπαλοι βρήκαν τον τρόπο να πλησιάσουν 53-52 στο 36..Το ίδιο έγινε σε ένα λεπτό μέσα, που πήγαν να ανατραπούν τα πάντα. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 8 πόντων 60-52 στο 37′.Ο Ι Ιβίσκος δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα και μείωσε εκ νέου στον πόντο 62-61 49” πριν το τέλος. Ενώ ο Ιβίσκος είχε την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι…, τα λάθη ο εκνευρισμός και η αστοχία συνετέλεσαν και πρόσφεραν στο πιάτο την νίκη στους αντιπάλους που φυσικά την δέχτηκαν με ευχαρίστηση. Τελικό σκορ 67-62.Στο τέλος του αγώνα κάποιοι παίκτες του Ιβίσκου τα έβαλαν με την διαιτησία ενώ δόθηκε συνέχεια με τους φιλάθλους των γηπεδούχων κατά την είσοδο τους στα αποδυτήρια. Υπήρξε έντασή για αρκετή ώρα με τους ψυχραιμότερους ευτυχώς να δίνουν τέλος σε αυτό. Υπήρξε όμως συνέχεια κατά την έξοδο τους από το γήπεδο κυρίως του Μ. Δουβαλη που άκουσε αρκετά «Γαλλικα»
Διαιτήτευσαν οι κ. Ξανθος – Νικηφοριδης (με πολλά λάθη κυρίως του πρώτου).
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 34-27ημιχρ., 47-41, 68-62 τελικό.
Άγιοι Θεοδωροι (Παπακώστας): Βογιατζής 15 (1), Γκογκίδης 8 (2), Ξυπολυτας, Βλαχοδημος 2, Αυγενικου 11 (1), Σιωκος 3 (1), Σκορδαλης 12 (3), Κουρος 15
Ιβίσκος (Μισσου): Ι.Μαρουλλακης 8 (1), Τσαλικης 6 (2), Λιβιερατος 2, Μπιλλιας 6, Τσιτσουλας 2, Φυλτζανιδης 7 (1), Δουβαλης 7, Γ. Μαρουλλακης 17 (4), Μαρινακης 7