Ένα υπέροχο διήμερο από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος (αποτελέσματα)

0
stivos empodia

Ένα υπέροχο αθλητικό διήμερο διοργάνωσε ο Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009 το οποίο είχαν την ευκαιρία να γευτούν όλοι όσοι αγαπούν τον Κλασσικό Αθλητισμό.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014 το απόγευμα, στο «Φάρμα Σαλάκου Swedco» όπου πραγματοποιήθηκε η κοπή της πίτας του Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009, κατά την διάρκεια της οποίας ο σύλλογος απένειμε τιμητική πλακέτα στον Πρωταθλητή μας Κώστα Δουβαλίδη για την προσφορά του στον Κλασσικό Αθλητισμό.
Οι άνθρωποι του συλλόγου του αφιέρωσαν βίντεο με αποσπάσματα από αγώνες του και τις καταρρίψεις των Πανελληνίων ρεκόρ.
Οι εκπλήξεις όμως δεν τελείωσαν εκεί. Ο πρόεδρος του συλλόγου κ.Σπύρος Ράμμος και ο Γενικός Γραμματέας κ.Μανώλης Κρητικός βράβευσαν για τις επιτυχίες τους μέσα στο 2013 τον Ιωάννη Πρώτο, την Νικόλ Κυριακοπούλου η οποία αγωνιζόταν εκείνη την ημέρα στη Γαλλία, την Νεφέλη Ράμμου, την Μαρία Γιορδαμνή, την Παναγιώτα Χαρτερού, τον Γιάννη Μαριέττο, τον Σάββα Διακονικόλα, την Ελένη Κανατά και τον Κώστα Λαό για την κατάταξή τους στην οκτάδα των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων απονέμοντάς τους επαίνους και ανάλογα χρηματικά ποσά για να καλύψουν κάποιες από τις αθλητικές τους ανάγκες. Επίσης, βραβεύτηκαν ο Γιάννης Μαριέττος και η Νεφέλη Ράμμου ως οι καλύτεροι αθλητές του συλλόγου για το 2013 καθώς και ο Άγγελος Παπαγρηγορίου και η Κατερίνα Σφακιανάκη ως οι καλύτεροι αθλητές της κατηγορίας ΠΠ/ΠΚΒ’. Βραβεύτηκαν επίσης οι αθλητές Κρητικός Κώστας, Κατερίνα Χατζηθεοδοσίου, Κωνσταντίνα Ζώτα και Ιωάννα Πονήρη για την συμμετοχή τους στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.
Επίσης ο σύλλογος απένειμε τιμητικές πλακέτες στους Κωνσταντίνο Πράντη και Παναγιώτη Σταυριά για την αφιλοκερδή και έμπρακτη προσφορά τους στο σύλλογο.
Ο Πρόεδρος ευχαρίστησε όλους όσοι συνέβαλαν και ιδιαίτερα στους αθλητές, στο να κατακτήσει ο σύλλογος την 1η θέση όχι μόνο στα Δωδεκάνησα αλλά και στο Αιγαίο, αναφέροντας ότι όταν υπάρχει όραμα και άνθρωποι που νοιάζονται και προσπαθούν, όλα μπορούν να πραγματοποιηθούν. Με αυτό το σκεπτικό προβλήθηκε video του επόμενου οράματος το οποίο προέβαλε την κατασκευή ενός κλειστού προπονητηρίου δίπλα στο στάδιο Ιωάννης Πρώτος στο οποίο γυμνάζονται οι αθλητές του συλλόγου.
Την επόμενη ημέρα το πρωί στο Στάδιο Ιωάννης Πρώτος στον Άγιο Σουλά με την διοργάνωση της «2ης Χειμερινής Συνάντησης Κλασσικού Αθλητισμού – ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ». Συμμετείχαν οι αθλητικοί σύλλογοι του νησιού Γ.Α.Σ. ΡΟΔΟΣ «Η ΥΓΕΙΑ», Α.Ο.ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ, A.O.ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ, Γ.Σ.ΔΙΑΓΟΡΑΣ, Α.Γ.Ε.Σ.ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009. Επίσημος προσκεκλημένος του συλλόγου Α.Γ.Ε.Σ.ΚΑΜΕΙΡΟΣ ο πρωταθλητής Κώστας Δουβαλίδης!
Ο Κώστας Δουβαλίδης, κέρδισε τις καρδιές όλων μικρών και μεγάλων, αθλητών και μη, με την παρουσία του, την απλότητα του χαρακτήρα του και την προσωπικότητά του. Φωτογραφήθηκε ακούραστα με όλα τα παιδιά που συμμετείχαν, και απένειμε μετάλλια στους νικητές. Οι αγώνες στέφθηκαν με επιτυχία και σ’αυτό βοήθησε και η συμμετοχή του κόσμου αλλά και ο υπέροχος καιρός. Στους αγώνες συμμετείχε και ο πρωταθλητής του μήκους Σάββας Διακονικόλας, Ο Παραολυμπιονίκης μας Ιωάννης Πρώτος και ο πρωταθλητής Κων/νος Καμπάνης ο οποίος είναι πρόσφατη μεταγραφή του ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ !
Πρόθεση του συλλόγου είναι να καθιερωθούν οι συγκεκριμένοι αγώνες και να εμπλουτίζονται κάθε χρόνο με συμμετοχές, και εκπλήξεις ούτως ώστε να υπάρχει αθλητικό ενδιαφέρον κατά την χειμερινή περίοδο στην περιοχή, με απώτερο στόχο την προσέλκυση όσο δυνατόν περισσότερων παιδιών στο στίβο.

Το αθλητικό διήμερο τίμησαν με την παρουσία τους ο Χωρικός Αντιδήμαρχος κ.Πάλλας Αγαπητός, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Σορωνής κ.Ιωάννης Μαρίνος, ο Πρόεδρος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΔΩΔ/ΣΟΥ κ.Βασίλειος Ζήκας, ο τεχνικός υπεύθυνος του ΣΕΓΑΣ κ.Μιχάλης Παυλούς, ο περιφερειακός υπεύθυνος Αιγαίου στα kids athletics κ.Γιώργος Μιχαλάκης, ο πρώην Δήμαρχος Καμείρου κ.Δημήτρης Κρητικός, ο πρώην Δήμαρχος Καμείρου κ.Στέφανος Δημητράς, ο εκπρόσωπος του τοπικού συμβουλίου Σορωνής κ. Δημήτρης Κουτσουδάκης, ο πρόεδρος του Πολιτιστικού και Λαογραφικού Συλλόγου Σορωνής το Αμπερνάλλι καθώς και η πρόεδρος του Πολιτιστικού συλλόγου Ελεούσας-Διμυλιάς, γονείς, και φίλοι, τους οποίους ευχαριστεί θερμά για την υποστήριξή τους ο Α.Γ.Ε.Σ. ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009. Θερμά ευχαριστεί επίσης τον ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ για την συνδιοργάνωση των αγώνων, τους προέδρους, προπονητές και αθλητές των αθλητικών συλλόγων Γ.Α.Σ.Ρόδου «Η ΥΓΕΙΑ», Α.Ο.ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ, Γ.Σ.ΔΙΑΓΟΡΑΣ, Α.Ο.ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ που συμμετείχαν στους αγώνες, και τους χορηγούς των εκδηλώσεων Πρακτορείο ταξιδίων COMMTOURS, ξενοδοχείο PLAZA, και το Swedco Farm Salakos, για την βοήθειά τους στην διεξαγωγή του αθλητικού αυτού διημέρου.
Περισσότερο όμως τα μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου θα ήθελαν να ευχαριστήσουν τον προπονητή της ομάδας και εμπνευστή της εκδήλωσης αυτής κ.Σταμάτιο Μάγο ο οποίος ακούραστα προετοίμασε και εκτέλεσε την αγωνιστική διοργάνωση και όχι μόνο, του αθλητικού αυτού διημέρου.
Πλούσιο φωτογραφικό υλικό βρίσκεται στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης του συλλόγου στο facebook Ages Kameiros.

Αγώνισμα:  Ύψος ΠΚβˈ

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ

ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜΜΗΤΡ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Κολυμπίρη Μαρία

2001

336266

Γ.Σ Διαγόρας

1.33

1η

2

Γακούδη Παρθένα

2001

Μεταγρ

Α.Ο  Σταματίου

1.20

2η

3

Οικονόμου Θέμις

2001

325808

Α.Ο Καλιπάτειρα

1.15

3η

4

Ιωαννίδου Αναστασία

2002

335536

Α.Ο  Σταματίου

1.15

3η

5

Αρβανίτη Ελευθερία

2002

337764

Α.Ο  Σταματίου

1.15

4η

 

 

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: σφαίρα ΠΠβˈ

 

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ

ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ. ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Καψαλάς Γιώργος

2001

336510

Α.Ο Σταματίου

6.30

1ος

2

Λαός Σταύρος

2001

324183

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

6.18

2ος

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: σφαίρα ΠΚβˈ

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ

ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ. ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Κούρτη Μικαέλα

2001

339096

Α.Ο Σταματίου

 

2

Σταυρουλάκη  Εμμανουέλα

2001

330748

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

6.62

1η

3

Κεφάλα Αρχοντούλα

2001

344031

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

6.00

2η

4

Χατζηκυριάκου Καθολική

2002

344026

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

5.08

3η

5

Καραγιάννη Πολύμνια

2002

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

3.78

4η

6

 

 

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: Μήκος ΠΠβˈ

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ

ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ. ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Παπαγρηγορίου Άγγελος

2001

336238

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

4.70

1ος

2

Καρίκης Βασίλης

2001

Υπό έκδ

Α.Ο Σταματίου

3.75

2ος

3

Κοτσάνης Βασίλης

2001

336512

Α.Ο Σταματίου

3.70

3ος

4

Βίτωρος Νέαρχος

2001

343763

Α.Ο Καλλιπάτειρα

3.60

4ος

5

 

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: Μήκος ΠΚβˈ

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ

ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ. ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Παστρικού Δούκισσα

2001

336513

Α.Ο Σταματίου

4.25

1η

2

Εμμανουηλίδη Παναγιώτα

2001

337766

Α.Ο Σταματίου

3.80

2η

3

Διακάκη Δέσποινα

2001

330742

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

3.70

3η

4

Καραγιάννη Δέσποινα

2001

337767

Α.Ο Σταματίου

3.55

4η

5

Δήμου Σεβαστιανή

2002

336357

Γ.Σ Διαγόρας

3.50

5η

6

Μανωλάκη Παρασκευή

2002

338752

Α.Ο Καλλιπάτειρα

3.40

6η

7

Καρανικόλα Αναστασία

2001

339098

Α.Ο Σταματίου

3.40

7η

8

Γακούδη Μαρία

2002

Μεταγρ

Α.Ο Σταματίου

3.30

8η

9

Κοντογιάννη Μαρία

2001

330741

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

3.30

9η

10

Σπανού Κατερίνα

2001

340347

Γ.Σ Διαγόρας

3.25

10η

11

Μανωλικάκη Μαρία

2001

344022

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

3.20

11η

12

Τσουκαλά Δέσποινα

2002

υπό έκδ

Α.Ο Καλλιπάτειρα

3.05

12η

13

Ιορντάνοβα  Βασιλένα

2002

335035

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

3.00

13η

14

Τσουκαλά Χριστίνα

2002

υπό έκδ

Α.Ο Καλλιπάτειρα

2.90

14η

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: Vortex ΠΠβˈ

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ

ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ. ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Χατζηαλεξίου Λουκάς

2001

343771

Α.Ο Καλιπάτειρα

32.55

1ος

2

Χατζημιχάλης Ανδρέας

2002

336353

Α.Ο Καλιπάτειρα

31.73

2ος

3

Χατζηγεωργίου Σωτήρης

2002

330747

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

31.42

3ος

 

 

 

 

Αγώνισμα: Vortex ΠΚβˈ

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ

ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ. ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Ράμμου Νίκη

2001

324026

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

38.84

1η

2

Αμπλιανίτη Μαρία

2001

338749

Α.Ο Καλιπάτειρα

29.23

2η

3

Σουγιουκλού Νικολέτα

2001

330739

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

27.94

3η

4

Καραμολέγκου Μαρία

2002

338681

Α.Ο Καλιπάτειρα

14.23

4η

5

Καλαθενού Μαρία

2002

343772

Α.Ο Καλιπάτειρα

10.56

5η

 

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: 1000m ΠΠβˈ

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ ΓΕΝΝ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΕΠΙΔΟΣΗ

Η.Χ.

1

Κωνστάντουρας Γαβριήλ

2002

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

3’41”39

2

Πετρόπουλος Συμεών

2001

Α.Ο Σταματίου

3’42”94

3

Κωσταδήμας Άρης

2002

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

4’05”28

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: 1000m ΠΚβˈ

 

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ.

ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΕΠΙΔΟΣΗ

Η.Χ.

1

Παραστατίδη Γεωργία

2002

Υπό έκδ.

Α.Ο Σταματίου

3’45”89

2

Κάππα Παρασκευή

2001

340348

Γ.Σ.  Διαγόρας

4’09”09

3

Χατζηαλεξίου Φωτεινή

2002

336347

Α.Ο Καλλιπάτειρα

4’21”12

4

Ηλιάκη Βαλασία

2002

342901

Γ.Σ.  Διαγόρας

4’29”05

5

Βασιλείου Αθηνά

2002

338751

Α.Ο Καλλιπάτειρα

4’29”39

6

Τσαγγάρη Αγγελική

2001

338754

Α.Ο Καλλιπάτειρα

4’33”63

7

Πουλλή Χρυσή

2001

342312

Α.Γ.Ε.Σ  Κάμειρος

4’42”71

8

Κλωνάρη Μιχαέλα

2001

336270

Γ.Σ.  Διαγόρας

4’45”26

 

 

 

 

 

 

 

 

 Αγώνισμα: 150m ΠΚβ

 

α/α

ΔΙΑΔΡ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ.

ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΕΠΙΔΟΣΗ

Η.Χ.

1

4

Μαυρουδή Χριστίνα

2001

336269

Γ.Σ. Διαγόρας

20”74

2

5

Καστρινού Βαλεντίνα

2001

341686

Α.Ο Σταματίου

21”37

3

3

Σαλπιγκτίδη Αποστολία

2001

340608

Α.Ο Καλιπάτειρα

23”14

4

8

Σιμιτζή Αρετή-Μαρία

2002

338753

Α.Ο Καλιπάτειρα

24”58

5

1

Σάββενα Κωνσταντίνα

2002

344025

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος

25”14

6

2

Τριγένη Ιωάννα

2002

338750

Α.Ο Καλιπάτειρα

25”25

7

7

Τιγκίρη Κωνσταντίνα

2002

242900

Γ.Σ. Διαγόρας

27”74

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: 60m με εμπόδια ΠΚβ’

α/α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΤΟΣ ΓΕΝΝ

ΑΡΙΘΜ.

ΜΗΤΡ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΕΠΙΔΟΣΗ

Η.Χ.

1

Μάγου Φωτεινή

2002

344028

Α.Γ.Ε.Σ  Κάμειρος

10.80

2

Μανωλά Δέσποινα

2001

336271

Γ.Σ. Διαγόρας

10.85

3

Αλ Σιχ Αλ Ομάρ Ελίνα

2001

336244

Α.Γ.Ε.Σ  Κάμειρος

12.83

 

 

 

 

Αγώνισμα: Σκυταλοδρομία 4 x 60m ΠΠβˈ

α/α

ΔΙΑΔΡ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΓΕΝ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΕΠΙΔΟΣΗ Χ.Χ

ΕΠΙΔΟΣΗ Η.Χ

1

3

 

Κωνστάντουρας Γαβριήλ

2002

ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009

31.94

Κωσταδήμας Άρης

2002

Χατζηγεωργίου Σωτήρης

2002

Παπαγρηγορίου Άγγελος

2001

2

4

 

Καψάλας Γιώργος

2001

Α.Ο Σταματίου

 

32.06

Πετρόπουλος Συμεών

2001

Καρίκης Βασίλης

2001

Κοτσάνης Βασίλης

2001

 

 

 

 

 

 

 

Αγώνισμα: Σκυταλοδρομία 4 x 60m ΠΚβˈ

α/α

ΔΙΑΔΡ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΓΕΝ.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΕΠΙΔΟΣΗ Χ.Χ

ΕΠΙΔΟΣΗ Η.Χ

1

3

 

Μαυρουδή Χριστίνα

2001

Γ.Σ. Διαγόρας

 

 

 

28.88

Παραπονιάρη Μαρία

2001

Κολυμπίρη Μαρία

2001

Μανωλά Δέσποινα

2001

2

 

4

 

Καστρινού Βαλεντίνα

2001

Α.Ο Σταματίου

 

 

 

29.46

Καραγιάννη Δέσποινα

2001

Παραστρατίδη Γεωργία

2002

Παστρικού Δέσποινα

2001

3

5

 

Αλ Σιχ Αλ Ομάρ Ελίνα

2001

Α.Γ.Ε.Σ Κάμειρος 2009

 

30.56

Διακάκη Δέσποινα

2001

Σουγιουκλού Νικολέτα

2001

Μάγου Φωτεινή

2002

4

2

 

Σαλπιγκτίδη Αποστολία

2001

 

Α.Ο Καλλιπάτειρα

 

 

 

31.40

Σιμιτζή Αρετή

2002

Τριγένη Ιωάννα

2002

Χατζηαλεξίου Φωτεινή

2002