Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Έκανε τα …εύκολα δύσκολα ο Ζέφυρος! (pics & video)

Έκανε τα …εύκολα δύσκολα ο Ζέφυρος! (pics & video)

0
dorieas zefiros

Τα …εύκολα δύσκολα έκανε ο Ζέφυρος ο οποίος λίγο έλειψε να …αυτοκτονήσει στο τέλος του αγώνα με τον Δωριέα για τη συνέχεια του τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος στο μπάσκετ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν μεν με 73 – 65 στο Βενετόκλειο, ωστόσο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού (στο μεγαλύτερο του διάστημα τουλάχιστον), θα μπορούσαν να είχαν πάρει το ροζ φύλλο αγώνα πολύ πιο άνετα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά με το «κλείσιμο» του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στο +23 (43 – 60). Στο τέταρτο δεκάλεπτο και προς το τέλος του αγώνα ο Δωριέας με προσωπικές ενέργειες ορισμένων παικτών, κατάφερε να «μαζέψει» το σκορ και να πλησιάσει τον Ζέφυρο. Αν μάλιστα είχε και βοήθειες από τον πάγκο ίσως η εξέλιξη να μπορούσε να ήταν διαφορετική. Αποτελεί ένα τεράστιο ερωτηματικό γιατί ενάμιση περίπου λεπτό πριν από το φινάλε και ενώ η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους, ο Δωριέας δεν επέλεξε να κάνει φάουλ για να σταματήσει το χρονομέτρο. Οι του Ζέφυρου επιδόθηκαν άνετα στο …ροκάνισμα του χρόνου και τελικά «καθάρισαν» το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες. Επιπρόσθετα, το μάν του μαν που επέλεξαν οι γηπεδούχοι (σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού) ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να αποφέρει καρπούς και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να σημειώσουν αρκετά καλάθια με μακρινά σουτ. Σημαντική ήταν και η απώλεια με πέντε φάουλ του πλέϊ μέικερ των γηπεδούχων Μαστοράκη, ο οποίος στα κρίσιμα τελευταία λεπτά θα μπορούσε να δώσει ίσως πολύτιμες λύσεις. Ο παίκτης του Δωριέα έφυγε από το παιχνίδι δεχόμενος τεχνική ποινή, σε μια φάση όπου αρχικά του έγινε φάουλ και δεν σφυρίχτηκε από τον Ξανθό και στη συνέχεια φάνηκε να λέει κάτι από τα νεύρα του. Έτσι έφυγε για τον πάγκο… Ο Ζέφυρος απέναντι στο μαν του μαν είχε τις λύσεις από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο και στα τέσσερα δεκάλεπτα. Μοναδική εξαίρεση αποτελούν τα τελευταία πέντε σχεδόν λεπτά όπου η χαλάρωση των παικτών του Χρήστου Μπίλια σε συνδυασμό με ορισμένα σημαντικά καλάθια των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στον Δωριέα να πλησιάσει.