Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Έφυγε νικήτρια κι από την Τέντα η Τελχινίδα

Έφυγε νικήτρια κι από την Τέντα η Τελχινίδα

0

Νικήτρια έφυγε και από την Τέντα η Τελχινίδα αφού επικράτησε, μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς, του Διαγόρα με 2-3 σετ. Έτσι οι περσινές πρωταθλήτριες παρέμειναν η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα των γυναικών.

Το ματς άρχισε με τον Διαγόρα να πιέζει στο σερβίς και να κατακτά εύκολα το 1ο σετ με 25-16.

Στο επόμενο σετ το 12-7 που προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι δεν ήταν αρκετό αφού η Τελχινίδα κάλυψε τη διαφορά και μετά το 17-17 ξέφυγε με 17-23 για να κατακτήσει το σετ με 21-25.

Και το 3ο σετ πήγε στην Τελχινίδα (με 20-25) αφού ήταν πιο αποτελεσματική επιθετικά ενώ προσάρμοσε την άμυνά της στα κοντινά πλασέ με τα οποία κυρίως επιτίθεντο ο Γηραιός.

Στο 4ο σετ ο Διαγόρας μπήκε αποφασισμένος, προηγήθηκε αρχικά με 6-0 και στη συνέχεια με 13-4 και όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε εύκολα το σετ. Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά αντέδρασαν και αφού μείωσαν τη διάφορα σε 15-10 στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 17-17.

Μάλιστα προηγήθηκαν και με 18-20. Ο Διαγόρας όμως κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά (21-20) και να πάρει και το σετ με 25-22.

Καλύτερος ήταν ο Διαγόρας και στην αρχή του τάι μπρέικ αφού προηγήθηκε με 7-2. Οι αθλήτριες της Τελχινίδας όμως αφυπνιστήκαν και με όπλα το σερβίς και την καλή άμυνα ήταν πιο ουσιαστικές έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 8-11 για να πάρουν τελικά το σετ με 11-15 και μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-3 σετ.

ΓΣ Διαγόρας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 2-3 σετ σε 138΄ (25-16 σε 27΄,21-25 σε 27΄,20-25 σε 27΄,25-22 σε 37΄και 11-15 σε 20΄)

Διαγόρας: (Νίκος Τρατσέλας) Φωτεινή Φιλλίπου, Ουρανία Μονοπόδη (λ), Ευανθία Κυπριώτη, Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα, Μαρία Αγγελοκωνσταντή, Έλενα Ευσταθίου, Ελένη Μπουραμα, Ασημίνα Προβατοπούλου, Ρέα Κυπριώτη, Αιμιλία Τάκο.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Μαρία Βρατσάλη, Ειρήνη Κακλαμάνου, Πάολα Σουσάρι, Μίρκα Στρατάκη, Αριέτα Τερζίου, Μαριλιάνα Σούρδη, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Σταυρούλα Καλιόζη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Ευγενία Μουρούτη(λ), Σταματίνα Γκιζέττη, Ραφαέλα Ζωγράφη και Δήμητρα Βαρτζιά.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Λάκης Λαζαράκης, Νίκος Χατζησταυρίδης και Εύα Ράπτη.

Νίκησαν και οι άνδρες στην Ιαλυσό

Με νίκη συνέχισαν στο πρωτάθλημα και οι άνδρες του ΡΣΦΠ Τελχινίς. Οι ροδίτες αν και δυσκολευτήκαν στο 2ο σετ πήραν τη νίκη από τον νεανικό Ήλιο Ιαλυσού που σε κάθε αγώνα παρουσιάζεται βελτιωμένος.

ΑΣ Ήλιος – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 74΄(16-25 σε 22΄, 24-26 σε 27΄και 14-25 σε 25΄)

Ήλιος (Μίμης Δοξάκης) Νίκος Βαβλάς (λ), Σταύρος Ζανίδης, Χρήστος Λαζαρίδης, Νίκος Μεϊμάρης, Γιώργος Μηλας, Ελευθέριος Μηλας, Σαλημ-Ογλου Σ., Γιάννης Στεργιαννάκης, Παναγιώτης Σταμούλης και Γιώργος Τζαβάρας.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Πάνος Μπαλής, Γιώργος Γκιζέττης, Άλμπι Σωτηρίου, Γιάννης Φλεβάρης, Δημήτρης Βιτσιλαίος, Νίκος Σκλήβας, Δημήτρης Καλιόζης, Στέλιος Χαριστής (λ), Ηλίας Ρέγκλης και Βασίλης Καφαντάρης.