Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Έφθασαν κοντά αλλά…

Έφθασαν κοντά αλλά…

0
kolossos paiktes

Έφθασε πολύ κοντά στη νίκη ο Κολοσσός αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Πανιώνιος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο Βενετόκλειο κερδίζοντας με 70 – 65, όμως η ροδίτικη ομάδα έδειξε πολύ καλά στοιχεία και πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο από τη στιγμή που στο τιμόνι της ομάδας βρίσκεται ο Βασίλης Φραγκιάς. Οι «θαλασσί» αυτή τη φορά έχουν και σοβαρά παράπονα από την διαιτησία, την οποία τη θεωρούν υπεύθυνη για την διαμόρφωσε του τελικού αποτελέσματος. Διαβάστε όμως πιο αναλυτικά, τι έγινε σε κάθε περίοδο:
Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 8 – 2 στο 3’ αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε στη συνέχεια να αντιδράσει και να περάσει μπροστά στο 6’ με 9 – 8. Με δυο τρίποντα όμως του Καλαϊτζή και του Γεωργαλλή στο σκορ έγινε 14 – 11 και αργότερα με 4 στις 4 βολές του Λάνγκφορντ, έγινε 18 – 15.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Πανιώνιος ξέφυγε με 18 – 22 και 20 – 24 στο 13’. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δυο ομάδες πολύ ανταγωνιστικές. Ο Πανιώνιος είχε ευκολότερες λύσεις στο αντίπαλο καλάθι και ο Κολοσσός κακές επιλογές στην επίθεση./ Το σκορ ήταν 24 – 28 στο 25’ αλλά με ένα σερί 3 – 0 ο Κολοσσός το έκανε 27 – 28 στο 18’. Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα επί μέρους 0 – 5 έκαναν αρχικά το 27 – 33 ενώ λίγο μετά πέτυχαν και το 30 – 37 με μια ωραία προσπάθεια του Γιάνκοβιτς. Στο φινάλε της περιόδου, ο Καλαμπόκης με μια «βόμβα» τριών πόντων έκανε το 32 – 37 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Οι «θαλασσί» μπήκαν νευρικά στην επανάληψη και είχαν κακή αμυντική λειτουργία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί κυρίως έξω από τα 6.75μ. και για τον λόγο αυτό ανέβασαν την διαφορά και άλλο. Ο Κολοσσός άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη και περιόρισε τους φιλοξενούμενους μειώνοντας τη διαφορά (41 – 45 στο 27’). Ανεβάζοντας στη συνέχεια κατακόρυφα την απόδοση του και έχοντας στο σημείο αυτό κορυφαίο τον Χάτεν, ξεσήκωσε το Βενετόκλειο ισοφαρίζοντας σε 48 – 48 στο 28’. Ο Πανιώνιος πετυχαίνοντας τρίποντο κατάφερε να ξεφύγει, για λίγο όμως καθώς ακολούθησαν δυο εκπληκτικά καρφώματα των Καλαμπόκη και Ντουμπέ με τα οποία το σκορ έγινε 52 – 51.
Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα καθώς οι άμυνες ήταν πολύ σκληρές. Στο 35’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 60 – 55, σε ένα διάστημα που ο Κολοσσός έμεινε άσφαιρος. Λίγο αργότερα όμως, με πρωταγωνιστή τον Χάτεν μείωσε σε 58 – 60. Ο Κουμπούρας με δυο ελεύθερες βολές ισοφάρισε 60 – 60 στο 38’. Ο Νίκος Παππάς όμως έκλεψε τη μπάλα και πήρε και γκολ – φάουλ κάνοντας το 60 – 63. Ο Λάμνγφορντ με δυο βολές έκανε το 62 – 63 και στην επόμενη φάση ο τρίτος διαιτητής δεν χρέωσε με επιθετικό φάουλ τον Νίκο Παππά με αποτέλεσμα ο Μπόγρης να πετύχει καλάθι και να πάρει και φάουλ κάνοντας το 62 – 66. Στο σημείο αυτό υπήρξε έντονη αντίδραση από τον πάγκο του Κολοσσού αλλά και την εξέδρα. Ο Χάτεν μείωσε σε 65 – 66 με νέο γκολ – φάουλ αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα πρωταγωνιστές ήταν και πάλι οι διαιτητές. Κυρίως ο τρίτος, κ. Δέσλης καθώς λίγο πριν το τέλος ο Χάτεν με προσωπική ενέργεια δεν πήρε καθαρό φάουλ. Το φίλαθλο κοινό εξαγριώθηκε και πάλι ενώ ο κ. Γκόντας απέβαλλε τον Καλαμπόκη και ο Παππάς διαμόρφωσε το τελικό 65 – 70.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-37, 52-51, 65-70.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλής 3 (1), Κουμπούρας 2, Χάτεν 17, Καλαϊτζής 7 (1), Βουγιούκας, Καλαμπόκης 10, Ντέντι 8, Ματσαμάς, Νάτζφεϊ, Λάνγκφορντ 13, Ντούμπι 2, Όσμπι 3.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 9 (3 τάπες), Πέιν 2, Μοτσενίγκος, Αθηναίου, Μίλμπουρν 18 (2), Αθανασούλας, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς 11 (3), Καββαδάς 4, Παππάς 14 (1), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 4.