Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Δύσκολη πρόκριση για Διαγόρα Β., “φωνάζει” ο Ακουσίλαος

Δύσκολη πρόκριση για Διαγόρα Β., “φωνάζει” ο Ακουσίλαος

0

Δύσκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε ο Διαγόρας Βατίου ο οποίος επικράτησε στις Φάνες του τοπικού Ακουσιλάου με 3 – 2. Αν και οι Βατενοί προηγήθηκαν με 3 – 0, συνάντησαν τη σθεναρή αντίσταση της ομάδας του Σάββα Καραβόλια η οποία μείωσε σε 3 – 2 και στο φινάλε έχασε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 3 – 3 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Σημειώνεται μάλιστα πως οι γηπεδούχοι που στάθηκαν καλά στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και μετά το 60’ «φωνάζουν» για τη διαιτησία του Δημήτρη Ατσικνούδα καθώς θεωρούν ότι και στα τρία γκολ του Διαγόρα υπήρχε φάουλ υπέρ τους το οποίο δεν δόθηκε.

Το 0 – 1 έγινε στο 8’ με σουτ του Μόσχου με τους γηπεδούχους να υποστηρίζουν ότι ο παίκτης είχε κάνει αρχικά κοντρόλ με το χέρι. Στο 10’ ο Ατσίδης εκτέλεσε πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας του Διαγόρα απόκρουσε και στο 56΄ ο Χουτεσιώτης έκανε το 0 – 2 με τους «πράσινους» να «φωνάζουν» ότι στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε φάουλ υπέρ τους το οποίο δόθηκε ανάποδα. Την ίδια ακριβώς διαμαρτυρία κάνουν και για το 0 – 3 που σημείωσε ο Πουλάϊ στο 59’. Στο 64’ ο Παπουρδάνος μείωσε σε 1 – 3 και στο 86’ ο Χατζηκυριάκος μείωσε ακόμα περισσότερο σε 2 – 3. Τα τελευταία λεπτά ήταν …θρίλερ με τους γηπεδούχους να φθάνουν κοντά στο τρίτο τους τέρμα στο 90’ όταν μετά από σέντρα του Χατζηκυριάκου ο Μοσκιού έκανε την προβολή από κοντά αλλά η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (άουτ).

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Ατσικνούδας (Κωτσόπουλος, Ροδίτης)