Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Δυο ακόμα νίκες για τη Τελχινίδα

Δυο ακόμα νίκες για τη Τελχινίδα

0

Ακόμη δύο νίκες έκαναν για το πρωτάθλημα οι γυναίκες της Τελχινίδας. Την Κυριακή επικράτησαν του Διαγόρα με 3-0 σετ ενώ με το ίδιο σκορ την Τετάρτη νίκησαν και την Φλόγα.

Και στα δύο ματς που πραγματοποιήθηκαν στο Βενετόκλειο, το νωθρό και με λάθη ξεκίνημα των αθλητριών της Τελχινίδας στο 1ο σετ, έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους της να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Μετά τον 18ο πόντο όμως, οι γηπεδούχες ξέφευγαν και κατακτούσαν άνετα το σετ. Στα δύο επόμενα σετ, το καλό σερβίς έδινε από την αρχή προβάδισμα στην Τελχινίδα που τελικά δε δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη και στις δύο αναμετρήσεις χωρίς να χάσει σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 3-0 σετ σε 69΄(25-18 σε 20΄, 25-08 σε 22΄και 25-21 σε 27΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Μαριλιάνα Σούρδη, Αγλαΐα Σκορδά, Μαρία Βρατσάλη, Ματίνα Γιαννέλη, Μίρκα Στρατάκη,  Φαμπιόλα Τερζίου, Ειρήνη Σφυρίου (λ), Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκη Κουτζούκη, Ντιλέκ Χουσεΐν, Ανθή Γκίκα, Ηλέκτρα Βλαχοπούλου, Πάολα Σουσάρι (λ) και Αριέτα Τερζίου.

Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Βαγιάκου, Σίσκου, Βαρβεράκη, Ευσταθίου,  Μολοπόδη (λ), Μαμαλίγκα, Προβατοπούλου, Α. Κυπριώτη, Πανιέρα (λ), Τάκο, Αθανασίου και Γκοτσάι.

Διαιτητές ήταν ο Λάκης Λαζαράκης, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Μαίρη Ιγγλέση.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΠΣ Φλόγα 3-0 σετ σε 80΄(25-18 σε 20΄, 25-11 σε 20΄και 25-13 σε 30΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Μαριλιάνα Σούρδη, Αγλαΐα Σκορδά, Μαρία Βρατσάλη, Ματίνα Γιαννέλη, Φαμπιόλα Τερζίου, Ειρήνη Σφυρίου (λ), Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκη Κουτζούκη, Ντιλέκ Χουσεΐν, Ματίλντα Πέτσι, Ανθή Γκίκα, Ηλέκτρα Βλαχοπούλου, Πάολα Σουσάρι (λ) και Αριέτα Τερζίου.

Φλόγα: (Ανδρέας Μοσκιού) Μοζστράτου, Αθανασοπούλου, Φραντζέσκου, Αμερικάνου, Παπαμελετίου, Αμπντούλ (λ), Χονδρέλη, Μπόνη, Πολυτάνου (λ) Μαγαλιού, Κλαδίτη και Σαμπάνη

Διαιτητές ήταν ο Νίκος Χατζησταυρίδης, ο Σάββας Πάττας και η Ανθούλα Δόση.

Για το πρωτάθλημα νεανίδων, το Σάββατο, η Τελχινίδα αντιμετώπισε στην Τέντα το γηπεδούχο Διαγόρα. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς τα κορίτσια της Τελχινίδας έκαναν το 6 στα 6 και ‘καπάρωσαν’ και μαθηματικά, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, την 1η θέση στην α΄ φάση του πρωταθλήματος.

Τα δύο πρώτα σετ πέρασαν εύκολα στις φιλοξενούμενες που έκαναν πολύ δύσκολο σερβίς και ήταν αποτελεσματικές επιθετικά.

Στο 3ο σετ οι πολλές αλλαγές στην σύνθεση της Τελχινίδας, αρχικά φάνηκε πως δεν άλλαξαν την αγωνιστική εικόνα του παιγνιδιού και οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά προηγήθηκαν διαδοχικά 6-12, 11-17 και 17-22. Σε αυτό το σημείο ο Διαγόρας παίζοντας πολύ καλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει το σετ με 25-22.

Στο επόμενο σετ οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πιο καλά και προηγήθηκαν με 10-6. Το προβάδισμα του Διαγόρα όμως δεν κράτησε πολύ και η Τελχινίδα ξέφυγε με 15-19 για να πάρει τελικά το σετ με 19-25 και το ματς με 1-3 σετ.

ΓΣ Διαγόρας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 1-3 σετ σε 106΄(12-25 σε 25΄, 16-25 σε 22΄, 25-22 σε 32΄και 19-25 σε 27΄)

Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Ευσταθίου,  Μολοπόδη (λ), Μαμαλίγκα, Προβατοπούλου, Α. Κυπριώτη, Πανιέρα (λ), Τάκο, Αθανασίου, Αμπλιανίτη, Μιχαηλίδου, Ε. Κυπριώτη, Μόσχου και Γκοτσάι.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου) Μαριλιάνα Σούρδη, Ντιλέκ Χουσεΐν, Φαμπιόλα Τερζίου, Ανθή Γκίκα, Κική Μυρωνίδου, Εύη Μανωλάκη (λ), Γιοζεφίνα Νταΐγια, Μελίνα Τερζή, Ματίλντα Πέτσι, Ηλέκτρα Βλαχοπούλου, Πάολα Σουσάρι, Χριστίνα Παπαδοπούλου, Αριέτα Τερζίου.

Διαιτητές και στους δύο αγώνες ήταν η Μαίρη Παπαδούλη, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.

Αποτελέσματα αγώνων βόλεϊ (2-6 Δεκ) και βαθολογία: