Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Δόξα Ψ.: Υπερπολύτιμο τρίποντο!

Δόξα Ψ.: Υπερπολύτιμο τρίποντο!

0
6
Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Δόξα Ψίνθου ανέβασε στροφές στην επανάληψη και κατάφερε να πανηγυρίσει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Οι παίκτες του Μιχάλη Κυπριώτη επικράτησαν με 2 – 0 του Διαγόρα Βατίου. Στα πρώτα 45 λεπτά το παιχνίδι ήταν περισσότερο μοιρασμένο και δεν είχε να προσφέρει και πολλές συγκινήσεις. Καθοριστικό σημείο στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή του Φασάκη (με δεύτερη κίτρινη). Από το 30’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω του ότι ο νεαρός αμυντικός παρεμπόδισε τον τερματοφύλακα την ώρα που αυτός προσπαθούσε να κάνει βολέ.
Τα γκολ
Στο 50’ μετά από σέντρα του Μπαρμπαντώνη από τα δεξιά, ο Λυριστής που «χώθηκε» στην αντίπαλη άμυνα, με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1 – 0)
Στο 73’ ο Χρήστος Μπαρμπαντώνης με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2 – 0)
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μανώλης Κυρίτσης και «βοηθοί» του ήταν οι Λάζος και Κοσκινάς.
ΔΟΞΑ: Δημητρίου, Μιχ. Στελλάς (88’ Δημήτρης Κωστομοίρης), Χρ. Μπαρμπαντώνης, Σερμπίνης (60’ Τσούλος), Βιτσέντζος, Μοσχής, Μπατέστας (75’ Κυριαζής), Σταμούλης, Στάππας, Λυριστής, Δ. Ορφανός
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αναστασάς, Γιορδαμνής, Χειμωνέτος, Φασάκης, Μοσκιού (55’ Γιαννακόπουλος), Αιντενίζ, Ζουρούδης, Αττιτής, Πάνο (80’ Αιντενίζ), Σκαφίδας, Καμπούρης