Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου «Διπλό» παραμονής!

«Διπλό» παραμονής!

0
apollon akousilaos

Σημαντική και συνάμα δίκαιη νίκη πέτυχε ο Ακουσίλαος Φανών καθώς επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα μέσα στις Καλυθιές. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε κακή αγωνιστική μέρα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι και με ένα γκολ του Κώστα στο 81΄ πήραν σπουδαίο «τρίποντο» παραμονής. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Απόλλωνα να έχει μια ανούσια υπεροχή για 25 λεπτά. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Φανενοί ανέβασαν στροφές δημιουργώντας δυο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα με τον Ροδίτη να λέει «όχι».
Στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Ξύπα είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα και από το 70΄αρχισε να πιέζει ασφυκτικά την εστία του Ροδίτη. Τελικά η πίεση καρποφόρησε και στο 81΄με ένα διαγώνιο σουτ του Κώστα έγινε το 0-1 που έμελλε να είναι και τελικό αποτέλεσμα. Μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή οι παίχτες του Ακουσιλάου «ξέσπασαν» πανηγυρίζοντας έξαλλα μια σπουδαία νίκη.
Φάσεις και γκολ
Στο 13΄ μετά από ωραίο συνδυασμό Ζουρούδη – Μαυρομούστακου ο τελευταίος σούταρε με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Στο 30΄ ο Παπακωνσταντίνου σούταρε εξ΄ επαφής με τον Ροδίτη να αποκρούει εκπληκτικά.
Στο 35΄ο Καβουκλής από θέση τετ α τετ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.
Στο 67΄ο Κουφάλης σούταρε με τον Κοντόγιαννο να μπλοκάρει.
Στο 79΄σέντρα του Κουτσουμπάρη ο Παπακωνσταντίνου πήρε την κεφαλιά λίγο άουτ.
Στο 81΄ ο Κώστας μετά από ένα ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. (0-1)
Στο 89΄ σουτ του Μαυρομούστακου ψηλά άουτ.
Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Κώστας και Καβουκλής. Προσπάθησε από τον Απόλλωνα ο Ζουρούδης.
Διαιτήτευσε ο κ. Ράδος (Βασίλας, Σαρρής)
ΑΠΟΛΛΩΝ: Ροδίτης, Τσακίρης, Κυρίτσης, Τσίττας, Πασόπουλος (33΄Σίμου), Γίδαρης (46΄Σταυρής), Σπαχιού, Ζουρούδης, Tαντίκης (71΄Βιτσέντζος), Κουφάλης, Μαυρομούστακος
ΑΚΟΥΣΙΛΑΟΣ: Κοντογιαννος, Πατάκας, Νικολίτσης, Σάββενας, Κουτσούμπαρης, Τσιγκρήλας, Κουντουράκης, Παπανικολάου, Καβουκλής (90΄Μαγκάνης), Μπαδιεριτάκης( 60΄Κώστας), Παπακωνσταντίνου (83΄Ρουφας)