Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Διπλασίασε τις νίκες του!

Διπλασίασε τις νίκες του!

0
rodion ionikos

Ματς αυστηρώς ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στον κλειστό του Ροδίων Παιδεία, ανάμεσα στο Ροδίων Άθλησις και τον Ιωνικό στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος βόλεϊ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Στο τέλος η Ροδίτικη ομάδα πήρε την νίκη, κάνοντας μια τεράστια ανατροπή!
Στο πρώτο σετ το Ροδίων είχε όλη την ώρα το προβάδισμα και με ένα σερί 7-0 από το 14-11, έκανε το 21-11 με το σετ να λήγει 15-16. Το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες , με την ομάδα από την Νέα Φιλαδέλφεια να το κατακτά με 25-27.Το σετ κυλούσε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ιωνικό να παίρνει σημαντική διαφορά 2 πόντων στο 20-22, αλλά την ομάδα μας να ανατρέπει τα δεδομένα κάνοντας το 24-23 χωρίς να καταφέρνει να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα και να ισοφαρίζεται με 1-1 σετ.
Παρόμοια έκβαση είχε και το 3ο σετ. Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ιωνικό να έχει ένα ισχνό προβάδισμα , τελικά κατάφερε και πήρε το σετ με ένα 0-2 σερί από το 23-23 κάνοντας το 23-25. Να σημειώσουμε ότι στα μέσα του σετ αποχώρησε με διάστρεμμα ο Δημήτρης Γιώτης, σε μια προσπάθειά του πάνω στο φιλέ.
Το τέταρτο σετ έσπασε καρδιές… Ο Ιωνικός είχε συνέχεια το προβάδισμα, άλλοτε μεγαλύτερο(3-7,17-21, 20-23) και άλλοτε οριακό. Το Ροδίων στο τέλος του σετ έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή ,αφού βρισκόταν πίσω στο 20-23 και όλα φαινόντουσαν τελειωμένα, αλλά ένα 5-0 σερί έκανε το 25-23 , με τους παίκτες της ομάδας μας να κάνουν κατάθεση ψυχής.
Το 5ο σετ ήταν η κορύφωση ενός μεγάλου ντέρμπι , μια σημαντικής ανατροπής.. αλλά και της πίεσής μας… Η διαφορά είχε φτάσει στο 1-8 , και παρέμεινε μεγάλη μέχρι το 6-11.Σε εκείνο το σημείο , η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 10-12, αλλά ο Ιωνικός μεγάλωσε ξανά την διαφορά στο 10-14 αγκαλιάζοντας την νίκη… Κι όμως το Ροδίων έκανε το 14-14 , ξαναβρέθηκε πίσω 14-15 και 16-16 , αλλά τελικά κατάφερε να ολοκληρώσει μια αξιοζήλευτη ανατροπή μετά από μια μεγάλη μάχη ,κάνοντας το 19-17.
Τα σετ: 25-16, 25-27, 23-25, 25-23, 19-17
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Μακρής Ν., Γιώτης Δ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Ρουσέττος Στ., Καβαρατζής Ι., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ντ., Κοκολάκης Εμμ., Μαυράκης Κ., Σταυλάς Ρ., Δεληγιώργης Αλ.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Παναγιώτης Ηλιόπουλος): Νικητάκης Ν., Ζαγγανάς Κ., Κασταμούλας Β., Ρεμούνδος Ι., Οικονόμου Α., Κουμιώτης Ν., Κάλφας Π., Παπαδόπουλος Χ., Πεπονής Ι., Λεπουρας Α., Γιαννόπουλος Γ.