Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Διεκδικούν την πρόκριση στα ημιτελικά

Διεκδικούν την πρόκριση στα ημιτελικά

0

Με απολογισμό μια νίκη και μία ήττα ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους στον 2ο όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ Κορασίδων (Κ17) η Νικολέτα Γκίκα και η Κάλλια Θαρρενάκη.

Τα πολλά αβίαστα λάθη στον πρώτο τους αγώνα έφεραν την ήττα  από τις κρητικές Καλουτσάκη/Ματαλλιωτάκη. Οι νεαρές ροδίτισσες αν και πάλεψαν και στα δύο σετ  έχασαν με 0-2 (19-21,17-21) και έπρεπε να κερδίσουν στο επόμενο ματς τις θεσσαλονικές Γεωργιάδου/Σωτηροπούλου για να προκριθούν στις οχτώ καλύτερες ομάδες του τουρνουά. Στο κρίσιμο αυτό ματς οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου μπήκαν αποφασισμένες και τελικά επικράτησαν εύκολα με 2-0 (21-11,21-12).

Ανάλογη πορεία είχαν και η Αγάπη Ευθυμίου και η Ραφαέλα Κουκιά, το 2ο ζευγάρι που εκπροσωπεί τη Ρόδο στο Λουτράκι. Αρχικά έχασαν από τις Αλεξόγλου/Πασχαλάκη (Θεσσαλονίκη) με 0-2 (18-21,05-21) αλλά στη συνέχεια κέρδισαν την πρόκριση στα προημιτελικά (8αδα) νικώντας άνετα τις Παρίση/Πατακιάρα με 2-0 (21-16,21-12). Μετά από κλήρωση οι Γκίκα/Θαρρενάκη θα αντιμετωπίσουν σε αγώνα νοκ-άουτ στα προημιτελικά τις Αλεξόγλου/Πασχαλάκη ενώ οι Ευθυμίου/Κουκιά τις Καλουτσάκη/Ματαλλιωτάκη.

Οι κρίσιμες αυτές αναμετρήσεις θα ξεκινήσουν στις 9 το πρωί του Σαββάτου. Οι νικήτριες προκρίνονται στα ημιτελικά ενώ οι ηττημένες κατατάσσονται στην 5η πανελλήνια θέση. Στα αγόρια ο Δημήτρης Παπαϊωάννου από την Κω και ο  συμπαίκτης του Μάνος Μουτάφης  νίκησαν στον 1ο γύρο τους Ντανίκα/Σταμούλη με 2-0 (2110,21-16) αλλά στο επόμενο ματς έχασαν στο τάι μπρέικ από τους Αυγερινίδη/Σδραυκάκη (2-1 σετ με 8-21,22-20,15-11). Τώρα έχουν μια 2η ευκαιρία για να προκριθούν στα ημιτελικά απέναντι στους Άρη και Ιάσωνα Γαλιάκη.