Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Διαγόρας: Επέστρεψε στις νίκες

Διαγόρας: Επέστρεψε στις νίκες

0
diagoras_floga1
Ο Διαγόρας κέρδισε σήμερα στην «τέντα» τον Φιλαθλητικό, 75-72 σε  ένα ακόμα συγκλονιστικό παιχνίδι, με τον Γιώργο Δημητρίου να χαρίζει  τη νίκη στην ομάδα του, με την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά και τον περιορισμό του χρόνου συμμετοχής του σκόρερ της φιλοξενούμενης ομάδας Αλέξανδρου Τσαμάτου από τους διαιτητές!. Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν κομβικής σημασίας για τους παίκτες του Γιάννη Τσακίρη αλλά και τον ίδιο, αφού προέρχονταν από τρείς  συνεχόμενες ήττες. Με την έναρξη του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους κάνοντας ένα σερί 0-4. Γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά 9-6, με τον Χρύση  να δίνει τις περισσότερες λύσεις επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε 11-10. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο συνήθης ύποπτος, ο Χρήστος Γκογκίδης, που με 7 δικούς του πόντους ανέβασε την διαφορά στο +7(18-11), στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον όταν ο Φιλαθλητικός πλησίασε στον πόντο (23-22) λίγο πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια και μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ 29-30 στη λήξη του ημιχρόνου, με τους Χρύση και Γκογκίδη να έχουν από 11 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σαλούστρος είχε 10.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν διαβασμένοι, και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 8 πόντων (32-40) σε  1.30′, ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή τους. Οι παίκτες του Γιάννη Τσακίρη επέστρεψαν στο παιχνίδι και με δικό του σερί 6-0 πλησίασε στο καλάθι(38-40), στα μισά της τρίτης περιόδου. Σε αυτό το λεπτό, υπήρξε ένα αντιαθλητικό κτύπημα του Γεωργιάδη στον Παρδακά, με τους ψυχραιμότερους να παρεμβαίνουν. Στη συνέχεια ο Χρήστος Γκογκίδης, ανεβάζοντας την απόδοσή του, ανέβασε και την διαφορά στο +7 στο τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου (53-46) έχοντας στο ενεργητικό του 16 πόντους και  τον Χρύση που είχε 15 ήταν απο τους καλύτερους του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο ο Διαγόρας επέβαλε τον ρυθμό του και ανέβασε την διαφορά στο +10(56-46). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με την πιεστική τους άμυνα και τον Ροτίμι Αντετοκούμπο να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, 66-66 3.54′ πριν το φινάλε. Σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού ανέλαβε και πήρε την ομάδα στις πλάτες του ο Γιώργος Δημητρίου, που έκανε ότι έπρεπε σε άμυνα και επίθεση. Λίγο πριν τη λήξη(1.12′),το σκορ ήταν 72-71. Η μπάλα ήταν βαριά προς το τέλος ακόμα και για τον έμπειρο Τσαμάτο που πήρε την τελευταία επίθεση για την ομάδα του. Δέχτηκε όμως το στοπ από τον εξαιρετικό Δημητρίου. Ο Γκογκίδης με δυο βολές έκανε το 74-71,5” πριν τη λήξη. Η εντολή του προπονητή του Διαγόρα ήταν να γίνει φάουλ για να μην προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να πάνε το παιχνίδι στην παράταση με σουτ τριών πόντων. Λίγο έλειψε να επιτευχθεί με διαφορετικό τρόπο και αυτό γιατί ο Γκίκας πέτυχε την πρώτη βολή κάνοντας το 74-72, και στο ριμπάουντ ο Αντετοκούμπο αστόχησε από αρκετά πλεονεκτική θέση.Με μια βολή ο Γκογκίδης διαμόρφωσε το τελικό 75-72.
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 29-30ημίχρονο, 53-46, 75-72 τελικό