Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Δεν τα κατάφερε ο Κολοσσός!

Δεν τα κατάφερε ο Κολοσσός!

0
kolossos_osfp3

Πραγματοποιώντας αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου με 84-74 για την 13η αγωνιστική της Α1.
Οι φιλοξενούμενοι οδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Καλάθη είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν σε μία άνετη επικράτηση.
Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη όμως τους διέψευσε. Έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα, είχε σε πολύ καλή μέρα τους Μπάξτερ και Κυρίτση και ένα υπερ-πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα για την προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία.
Ο αγώνας
 Τον τίτλο του φαβορί στο ματς επιβεβαίωσε στην αρχή του παιχνιδιού ο Κολοσσός που πολύ γρήγορα κατάφερε να προηγηθεί με 9 πόντους (6-15) έχοντας σε ρόλο ηγέτη τον Πατ Καλάθη που ήταν ασταμάτητος. Ο Αλέξης Κυρίτσης ήταν αυτός που αντιστεκόταν και κρατούσε σε λογικά πλαίσια τη διαφορά και ο Μπάξτερ μείωσε σε 12-15 αλλά οι Χαρίσης και Κυρίτσης διαμόρφωσαν το 12-18 του δεκαλέπτου.
Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο Καλάθης ήταν αυτός που με τρίποντο τους έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (14-25) το οποίο έφτασε ως το +16 (14-20) πριν Καρύδας και Μπάξτερ συμμαζέψουν κάπως τη διαφορά (21-30).
Ο Καρύδας συνέχισε να σκοράρει και μείωσε ως τους 6 (27-33) αλλά ό,τι κι αν έκαναν οι γηπεδούχοι η διαφορά όχι μόνο δεν έπεσε περισσότερο αλλά με τον Χαρίση να είναι ανίκητος κάτω από τα καλάθια ανέβηκε στους 10 (32-42) με τη λήξη του πρώτου μέρους.
Πολύ δυναμικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός που κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα. Το σερί του έφτασε αρχικά στο 12-2 και πήρε το προβάδισμα με 46-44. Οι Μπάξτερ και Κυρίτσης ήταν κυρίαρχοι και το προβάδισμα της ομάδας του Φλεβαράκη έφτασε ως το +6 (57-51) πριν μειώσει ο Παππάς και τελικά ο Χατζής “γράψει το 61-56 του δεκαλέπτου.
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-42, 61-56, 84-74
Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Καρύδας 13(1), Γουέμπ, Κυρίτσης 21(1), Χατζής 10(1), Παπαντωνίου, Κουκουλας, Τόντιτς 5(1), Κασελάκης, Μπάξτερ 19(1), Γαλιώτος 5, Ντόσον 9, Γκραντ 2.
Κολοσσός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Καλάθης 20(3), Καυκής 3, Τζόρνταν 2, Πανος, Μανωλόπουλος 4(1), Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 12, Τσάμης 7(1), Παππάς 12(3), Γκόλεματς 6, Γεωργαλής, Δανας.
Γήπεδο: Κ.Δ.Γ. Ιλισίων
Διαιτητές: Χριστοδούλου Χρήστος, Φούφης Ιωάννης, Ανδρικόπουλος Γεώργιος
Κομισάριος: Άκελ Χραντ