Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Δεν τα κατάφερε ο Κολοσσός

Δεν τα κατάφερε ο Κολοσσός

0

Μεγάλη νίκη με 64-55 επί του Κολοσσού Ρόδου πήρε το Περιστέρι στην πρώτη αγωνιστική του Β’ Γύρου της Α1, στην οποία έλαμψε ο Ζόραν Βρκιτς στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των “κίτρινων”.
Ένα τρίποντο του Γκόλεματς στην εκπνοή στέρησε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να καλύψουν και τη διαφορά (με 9 πόντους είχαν χάσει στη Ρόδο), αλλά αυτό δεν μειώνει την πολύ καλή τους εμφάνιση.
Κορυφαίος του Περιστερίου αλλά και του αγώνα ήταν ο Βρκιτς που είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από πλευράς Κολοσσού μόνο ο Τσάμης είχε διψήφιο αριθμό πόντων (10), ενώ ο Καλάθης είχε 8, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
Ο αγώνας
 Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Κολοσσός στο παιχνίδι και κατάφερε στο πεντάλεπτο να προηγηθεί με 15-4 οδηγούμενους από την πολή καλή άμυνα αλλά και τους Χαρίση-Καλάθη. Σ’ εκείνο το σημείο ο Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο φάνηκε να αλλάζει εντελώς την εικόνα του ματς. Οδηγούμενοι από τον πολύ καλό ρυθμό του Μάντζαρη αλλά και την πνοή που έδωσε η είσοδος του Βρκιτς, έκαναν σερί 12-0 ως το τέλος της περιόδου και προηγήθηκαν -για πρώτη φορά στο ματς- με 16-15.
Εκμεταλλευόμενοι τα τρίποντα των Τσιάκου και Βρκιτς οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +5 (24-19) αλλά ο Κολοσσός επέστρεψε δυναμικά στο ματς. Παίρνοντας βοήθεια από τους Μανωλόπουλο και Τζόρνταν που σημείωσαν δύο “κολλητά” τρίποντα το σκορ έγινε 27-25 και σ’ εκείνο το σημείο ο Σφαιρόπουλος πέρασε στο ματς τον Πάνος που έκανε τη διαφορά. Ο ομογενής άσος έκανε μόνος του ένα σερί 0-5 για τους φιλοξενούμενου που ανέκτησαν την πρωτοπορία στο σκορ, πριν ο Σκοτ διαμορφώσει το 29-30 το ημιχρόνου.
Βασιζόμενο στην πολύ καλή του άμυνα που έβγαλε εκτός ρυθμού τα ατού του Κολοσσού όπως ο Καλάθης, το Περιστέρι κατάφερε σε 5 λεπτά αγώνα να κάνει ένα σερί 8-0 και να προηγηθεί με 37-30. Ο Παππάς “έσπασε το ρόδι” αλλά οι παίκτες του Πεδουλάκη με γρήγορο μπάσκετ και τους Βρκιτς-Μάντζαρη να πρωταγωνιστούν, ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (45-32). Ο Βρκιτς ήταν καταπληκτικός και το Περιστέρι δεν είχε πρόβλημα να κλείσει προηγούμενο με διψήφιο αριθμό πόντων το τρίτο δεκάλεπτο (49-38).
Ο Κολοσσός μείωσε στους 7 (49-42) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η συνέχεια άνηκε στο Περιστέρι που βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Μότσνικ και Σκοτ με αποτέλεσμα να κάνει και πάλι διψήφια την υπέρ του διαφορά. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου συνέχισε την προσπάθειά της και με τον Τσάμη κατάφερε να μειώσει στους 6 (56-50) 2 λεπτά πριν τη λήξη.
Ο Τζόρνταν μείωσε ως τους 5 (57-52) αλλά η συνέχεια άνηκε στο Περιστέρι που με τους Τσιάκο, Βρκιτς και Βαγγέλη Μάντζαρη έφτασαν στο +12 (64-52). Μία απροεσεξία τους στην τελευταία φάση όμως, οδήγησε στο ελεύθερο και εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γκόλεματς, το οποίο τους στέρησε την κάλυψη της διαφοράς και οδήγησε στο τελικό 64-55.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-30, 49-38, 64-55
Οι σκόρερ των δύο ομάδων:
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 13 (1), Κινγκ 7 (1), Παπανικολάου 2, Σκοτ 5 (1), Τσιάκος 9 (2), Πέτρουλας, Βρκιτς 18 (1), Λούμπι 4, Μότσνικ 6
Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 8, Καυκής 4, Τζόρνταν 5 (1), Πάνος 5, Μανωλόπουλος 6 (2), Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 7, Τσάμης 10 (1), Παππάς 2, Γκολέματς 3 (1), Γεωργαλής 1, Ιβάνοβιτς