Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Δεν δυσκολεύτηκε η Γαλάζια Ακαδημία

Δεν δυσκολεύτηκε η Γαλάζια Ακαδημία

0

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Γαλάζια Ακαδημία επικράτησε με 61-42 του ΑΟ Σύμης και πέρασε μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Α΄τοπικής κατηγορίας Μπάσκετ (όμιλος Ρόδου). Το παιχνίδι ήταν εξ΄ αναβολής στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας από το πρώτο ημίχρονο μια σημαντική διαφορά αφού στο φινάλε του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 35-18. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στους “23” (50-27). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του κ. Βαχοδήμου να ρίχνει ρυθμό προς το τέλος και τους Συμιακούς να μειώνουν στους 19 πόντους για το τελικό 61-42.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-9, 35-18(ημ.), 50-27, 61-42
Διαιτητές: Νικηφορίδης- Μητσού
ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Βλαχοδήμος): Γανωτάκης, Καραϊσαρίδης 7(1), Κουρμαδιάς 4, Βαρβαρέσος Δ. 4(1), Σαββάκης 4(1), Σαουλίδης 9(1), Φεσάκης 4(1), Βαρβαρέσος Φ. 13(1), Παλαιός 2, Κωσταρίδης 6, Ζαχαρίας 2, Γκοτζάι 8.
Α.Ο. ΣΥΜΗΣ (Σμπήλιας): Κρανίδης, Πατεράκης 4, Μανωλέσκος 3, Γεωργίου 14, Χατζηπέτρος 2, Μακρόπουλος 9, Καψής 3, Μαστρογιαννάκης 5, Τσαβαρής 2, Πετρίδης, Παπακαλοδούκας.