Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ήττα στην Πυλαία

Ήττα στην Πυλαία

0
kolossos_paok1
Του Γιάννη Αρφαρά

Δεν τα κατάφερε ο Κολοσσός και ηττήθηκε σήμερα (Σαββάτο) στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚΜΕ 66 – 56. Ο Κολοσσός ξεκίνησε με ενα τρίποντο του Καλαθη.Ο ΠAOK ομως αντέδρασε γρήγορα και με σερι 10-0 ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει time out και να τα “ψάλλει” στους  παίκτες του λέγoντας τους να παίξουν άμυνα. Οι παίκτες ακούγοντας κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή τους ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και με καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές πλησίασαν στο καλάθι κλείνοντας το δεκάλεπτο 18-16. Με κάποια υβριστικά συνθήματα (που γράφτηκαν στο φύλλο αγώνος) ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο αφού στην τελευταία φάση του πρώτου δεκαλέπτου ο προπονητής του ΠΑΟΚ,Σούλης Μαρκόπουλος,ζήτησε έντονα αντιαθλητικό φαουλ, με τους διαιτητές να του κάνουν παρατηρήσεις. Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ έπαιζε το παιχνίδι που ζήτησε ο προπονητής τους και πέρασε μπροστά στο σκορ 19-20 με τον ΠΑΟΚ να μένει άποντος για τρία λεπτά.Η γρήγορη αντίδραση του γηπεδούχου τους, ξαναέφερε μπροστά στο σκορ 25-22 στο πέμπτο λεπτό. Η καλή άμυνα του Κολοσσού που επιβραβεύτηκε απο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο έφερε ξανά την ομάδα μας μπροστά στο σκορ 25-27 τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Με τις δυο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα και αρκετά λάθη πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 30-32(12-16). Καλύτερος του ημιχρόνου ο Πατ Καλάθης με 12 ποντους και δυο τρίποντα.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε φουριόζος και με τρείς τρίποντες “βόμβες” η μια απο τον Μαρσαλ και οι δυο του Στιγκερς πέρασε μπροστά 39-32. Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ έβαλε το πρώτο του καλάθι 5.43΄ με τον Άγγελο Τσάμη.Το επιβλητικό κρεσέντο των τριπόντων για τον ΠΑΟΚ συνεχιζόταν πετυχαίνοντας συνολικά στο τρίτο δεκάλεπτο 18 πόντους, όλα απο τρίποντα κάνοντας το σκορ 48-38(18-6).Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι καλές άμυνες αλλά και τα λάθη ήταν το πιο χαρακτηριστικό για τις δυο ομάδες. Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ έπαιζε καλύτερα και με σερί 0-6 ψαλίδισε τη διαφορά 48-44 στο πέμπτο λεπτό. Αν και προσπάθησαν μέχρι το τέλος οι “θαλασσί” δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν τελικα 66-56. Πρώτος σκόρερ για την ομαδα του ΠΑΟΚ ο Στιγκερς με 20 ποντους και 5 τρίποντα ενω απ΄τον ΚΟΛΟΣΣΟ ο Πατ Καλαθης με 15 πόντους και 2 τρίποντα.

Τα δεκέλεπτα ηταν 18-16,30-32,48-38,66-56.Ο Γιώργος Δέδας για τον ΠΑΟΚ δήλωσε οτι, “αυτό που μας χαρακτηρίζει σαν ομάδα όλη τη χρονιά, δηλαδή η ομαδικότητα και η ευστοχία στα τρίποντα, μας έδωσε τη νικη. Αυτό μας βγήκε και στο κλειστό παιχνίδι με τον ΚΟΛΟΣΣΟ και θα πάμε στην Καβάλα την Τετάρτη να υπερασπιστούμε την  τρίτη θέση πριν τα play-off.”