Άρεσαν και οι ομαδικοί σχολικοί αγώνες σκάκι (pics)

0

Δείτε πολλές όμορφες φωτογραφίες από από τον φωτογράφο Nickolas Nanev

Ολοκληρώθηκαν οι Ομαδικοί Σχολικοί Αγώνες σκάκι της Ρόδου, με συμμετοχές από τα Νήπια, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της Δωδεκανήσου που συνδιοργάνωσαν ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην Αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων του Πανεπιστημίου ¨ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ» στη Ρόδο, την Κυριακή 17 Φεβ 2019 .

Οι 100 μαθητές που πήραν μέρος, αγωνίστηκαν κατά σχολικό επίπεδο (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια) προκειμένου να αναδειχτούν οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου στην κάθε κατηγορία.

Ο σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και το ΔΣ θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσοι συμμετείχαν γονείς και παιδιά, τον Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθ. Κ. Ιωάννη Σεϊμένη, για την συνδιοργάνωση αυτής της γιορτής του σκακιού, στον υπέροχο χώρο του Πανεπιστημίου, τους πολιτικούς και κοινωνικούς φορείς που τόσο στηρίζουν τον όμιλο.

Προσκλήθηκαν οι Πολιτικοί φορείς του Δήμου και της Περιφέρειας καθώς και οι βουλευτές αλλά και υποψήφιοι δήμαρχοι ανεξαρτήτου πολιτικού χώρου.

Με την παρουσία τους τίμησαν τον όμιλο και επέδωσαν τεξείραντο έργο του ομίλου και την αξία του σκακιού στην εκπαιδευτική διαδικασία οι:

κ. Νεκτάριο; Σαντορινιό;ΑναπληρωτήςΥπουργός Ναυτιλίας & Νησιωτικής Πολιτικής

καθ. Ιωάννης Σεϊμένης Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών
Στέφανος

καθ. Αικατερίνη Φραντζή Πρόεδρος Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών

η Περιφερειακή Διευθύντρια Πανεπιστημιακής Μονάδας Ρόδου κ. Γεωργία Βασιλάκη

κ. Ευάγγελος ΜανδρακόςΠρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Ρόδου

Επίσης ευχαρίστησε τους φίλους δημοσιογράφους που από κοντά προβάλουν συνεχώς το σκάκι και την προσπάθεια του ομίλου και τον φωτογράφο κ. Νίκολας Νάνεβ για την συνεχή και αφιλοκερδή κάλυψη των δράσεων του ομίλου.

Τέλος ευχαρίστησε όλα τα μέλη του ομίλου που για μία ακόμα φορά αφιλοκερδώς προσέφεραν στον όμιλο την βοήθειά τους επιστέγασμα της οποίας ήταν η άριστη αυτή διοργάνωση, για ενδέκατη συνεχιόμενή φορά

Νηπιαγωγεία

Πρωταθλητής το Νηπιαγωγείο Ιαλυσού με σκακιστές τους :

  1. Δαϊκόπουλο Γιώργο
  2. Παλιού Αλπιόν
  3. Ουσουντζόγλου Νεφέλη
  4. Παλιού Εντιόν

Δημοτικά

Rank Team Gam. + = MP3 Res.
1 Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ 5 5 0 0 15 0
2 Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ 5 3 2 0 11 0
3 Α ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ 5 3 2 0 11 0
4 ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ 5 3 1 1 10 0
5 Α ΟΜ  ΠΑΣΤΙΔΑΣ 5 3 0 2 9 0
6 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ 5 2 2 1 8 0
7 Β ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ 5 2 1 2 7 0
8 Α ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ 5 2 1 2 7 0
9 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ 5 2 1 2 7 0
10 1η ΜΕΙΚΤΗ 5 2 1 2 7 0
11 15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ 5 2 1 2 7 0
12 Β ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ 5 2 1 2 7 0
13 Β ΟΜ ΠΑΣΤΙΔΑΣ 5 2 1 2 7 0
14 Γ ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ 5 2 1 2 7 0
15 2η ΜΕΙΚΤΗ 5 2 0 3 6 0
16 Β ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ 5 1 2 2 5 0
17 Γ ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ 5 1 1 3 4 0
18 2ο ΑΦΑΝΤΟΥ 5 1 0 4 3 0
19 Β ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ 5 0 0 5 0 0

Γυμνάσια

Rank Team Gam. + = MP3 Res.
1 Α ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ 3 1 2 0 5 0
2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ 3 1 2 0 5 0
3 Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ 3 0 3 0 3 0

Λύκεια

Πρωταθλητής το Λύκειο του Κολεγίου Ρόδου με σκακιστές τους :

  1. Μακρής Αθανάσιος
  2. Πόκκιας Δημήτρης
  3. Παυλίδη Αναστασία
  4. Τροικίλης Γεώργιος

Αναλυτικά τα ονόματα στα Δημοτικά

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜ/ΜΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
1 Δρακιού Σάββας Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Καμπουράκη Αναστασία Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Περγαντή Αναστασία Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Περγαντής Νικόλας Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Σταθάτος Αλέξανδρος Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Πάττας Γεώργιος Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
2 ΣΑΠΟΥΝΤΖΑΚΗ ΝΕΦΕΛΗ Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΤΑΛΙΑΔΙΑΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
Τσιρώνης Αλέξανδρος Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΦΛΕΒΑΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
3 Καλπακίδης Δαβιδ Α ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Μάγου Εμμέλια Α ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Μουταφτσής Σταύρος Α ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Παρπέρης Γεώργιος Α ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
4 ΑΠΑΝΟΖΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΙΚΗΤΑΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ
ΟΥΣΟΥΛΤΖΟΓΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ
ΠΑΝΑΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ
ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ
5 ΚΑΣΤΡΟΥΝΗ ΕΙΡΗΝΗ Α ΟΜ  ΠΑΣΤΙΔΑΣ
ΚΟΥΛΟΥΜΠΡΗΣ ΡΑΦΑΗΛ Α ΟΜ  ΠΑΣΤΙΔΑΣ
ΠΑΤΤΑΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ Α ΟΜ  ΠΑΣΤΙΔΑΣ
ΣΚΟΥΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α ΟΜ  ΠΑΣΤΙΔΑΣ
6 Κρητικός Ιωάννης 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Κρητικός Νικόλαος 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Κρητικού Βασιλική 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Μαρκάκη Εμμανουέλα 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Χούλλης Αγησίλαος Γεώργιος 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
7 ΚΑΝΣΙΖΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΚΑΡΑΜΠΟΙΚΗ ΕΥΓΕΝΙΑ Β ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΠΙΣΣΑΔΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Β ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ Β ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
8 Κακάς Μιχαήλ Α ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
ΚανάκαΣαμάνθα Α ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
Κανάκας Αναστάσιος Α ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
Παπαθεοδωράκης Αλκίνοος Α ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
9 Δικαστόπουλος Μιχαήλ 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ
Καστανάκη Ελευθερία 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ
Καστανάκη Μαρία 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ
Ρούσος Γιώργος 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ
Σαχινίδης Νικόλας 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ
10 Καραγιάννης Θανάσης 1η ΜΕΙΚΤΗ
Δαϊκοπούλου Αντιγόνη 1η ΜΕΙΚΤΗ
ΚαραβοκυρόςΣπυρος 1η ΜΕΙΚΤΗ
Σαμαράς Νίκος 1η ΜΕΙΚΤΗ
11 Κορινιώτη Μυρτώ 15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Μάχλης Πέτρος 15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Ορφανός Νίκος 15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Σκανδαλιάρη Αγορίτσα 15ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
12 Μάγου Φιλαρέτη Β ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Περγαντής Χρήστος Β ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Σπανού Αθηνά Β ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
Χατζηλαζάρου Παναγιώτης Β ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ
13 ΜΠΟΤΣΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ Β ΟΜ ΠΑΣΤΙΔΑΣ
ΜΠΟΤΣΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Β ΟΜ ΠΑΣΤΙΔΑΣ
ΠΑΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ Β ΟΜ ΠΑΣΤΙΔΑΣ
ΣΚΟΥΤΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Β ΟΜ ΠΑΣΤΙΔΑΣ
14 Καραγιάννης Γιώργος Γ ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
ΝτεμεντσέκοΈβα Γ ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
Παπακωνσταντίνου Γιώργος Γ ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
Σαράντος Βαλάντης Γ ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
ΣαρλάιΦιλίπ Γ ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
15 Ζωάνου Φίλιππος Β ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Μουταφτσή Μάρθα Β ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΜουταφτσηςΙάσονας Β ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Σταυρογιάννης Χρήστος Β ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
16 Κιουρτζής Αλκιβιάδης Γ ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Κουρής Μιχάλης Γ ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Κωνσταντίνου Αιμιλία Γ ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Τσαμπανάκης Στέλιος Γ ΟΜ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
17 Αυγενικού Αντωνία 2ο ΑΦΑΝΤΟΥ
Αυγενικού Ελευθερία 2ο ΑΦΑΝΤΟΥ
Διάκου Αντριάνα 2ο ΑΦΑΝΤΟΥ
Συμιακός Βασίλειος 2ο ΑΦΑΝΤΟΥ
18 Δέδες Στέφανος Β ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
Διακίδης Μιχαήλ Β ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
Κετσέ Μέλπη Β ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
Παπαθεοδωράκης Ρένος Β ΟΜ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ

Αναλυτικά τα Λύκεια

ΘΕΣΗ ΟΝΟΜ/ΜΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
1 Νανεβ Νίκολας Α ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
Παρασκευόπουλος Σάββας Α ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
Ράμμος Ηλίας Α ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
Σεϊμένη Ιωάννα Α ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
2 ΛΟΥΝΤΑΚΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΠΑΤΤΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
ΠΑΤΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ
3 Γρίβας Μιχάλης Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
Μάγου Θεανώ Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
Μάτσης Κωνσταντίνος Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
Μιχαλάκη Εβίτα Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ
Ρούσος Αντώνης Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

Αφήστε το σχόλιο σας

σχόλιο

Συνδεθείτε με username ή email