Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Απολαυστικός Κολοσσός κέρδισε την ΑΕΚ

Απολαυστικός Κολοσσός κέρδισε την ΑΕΚ

0

Τη νίκη με 79-72 απέναντι στην ΑΕΚ, πανηγύρισε ο Κολοσσός Η Hotels στη Ρόδο στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League. Ο Κολοσσός Ρόδου βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-13 εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία και έκανε ένα τεράστιο βήμα για την είσοδό του στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός προέβη σε δυναμικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 13-0, κρατώντας την ΑΕΚ χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά. Το «ρόδι» έσπασε με τρίποντο ο Μέικον (στο 5′). Στη συνέχεια ο τραυματισμός του Σπάισερ, υποχρέωσε τον Ηλία Καντζούρη να περάσει στο παρκέ τον Καντέρ. Ο Τούρκος ήταν για ακόμα ένα ματς μοναδικός. Συγκεκριμένα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 100% ευστοχία (5/5 διπ., 1/1 τριπ., 1/1 βολή). Μέχρι το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου ο Κολοσσός έφτασε την διαφορά στο +20 (30-10).

Η ΑΕΚ αντέδρασε και με δικό της επί μέρους 0-12 μείωσε την διαφορά στους οκτώ (30-22). Παρόλα αυτά, οι «θαλασσί» χτύπησαν σε μεγάλο βαθμό στις αργές επιστροφές της «Ένωσης», καταφέρνοντας να διατηρήσει την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (41-31 στο 20′).

Η ΑΕΚ εισήλθε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 0-10 ισοφάρισε άμεσα σε 41-41, καλύπτοντας ολόκληρη την διαφορά των 20 πόντων. Τότε ο Λάνγκφορντ «πυροβόλησε» από την γραμμή του τριπόντου και η ΑΕΚ προσπέρασε (45-48). Στη συγκεκριμένη περίοδο, ο Κολοσσός, ήταν αρκετά άστοχος και μετά τα 5/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, μέτρησε 1/12! Ο Ουάτσον ανέλαβε δράση και διαμόρφωσε το 58-57, για να πάρουν οι «θαλασσί» μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων 65-61. Έπειτα ο Καντέρ με προσωπική ενέργεια έγραψε το 69-66, για να έρθει ο Ουότσον με καλάθι και φάουλ, να δώσει προβάδισμα πέντε πόντων στον Κολοσσό (75-70). Ο Καντέρ πρόσθεσε δύο βολές, ο Μέικον στην πάσα της επαναφοράς έκανε λάθος και ο Κολοσσός πήρε την νίκη με 77-72 κόντρα στην ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Μαγκλογιάννης – Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 3 (0/4 σουτ, 3/4/ βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 9 (3/12 σουτ), Καντέρ 22 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιλλής, Καμαριανός, Γουάτσον 25 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3 (5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (4/10 σουτ, 10/13 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις (0/4 σουτ), Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Κατσίβελης 5 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής, Μόουζες 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός: 18/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 3 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 18/27 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός κλείνει τη regular season με τον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στον Ιωνικό, ενώ η ΑΕΚ θα παίξει πρώτα το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Προμηθέα στο “Δημήτρης Τόφαλος” κι εν συνεχεία θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Πηγή φωτογραφίας: Athleticradio.gr