Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Αποκλείστηκε ο Κολοσσός

Αποκλείστηκε ο Κολοσσός

0
kolossos_ikaros_kipello
Την ήττα με σκορ 80-77 γνώρισε o Κολοσσός από τον  Ίκαρο Καλλιθέας, στο πλαίσιο της β’ φάσης (2η αγωνιστική) του κυπέλλου Ελλάδας. Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην παράταση (κ.α. 73-73), ο Ίκαρος Καλλιθέας πήρε τη νίκη- πρόκριση. Η ομάδα μας επαιξε χωρίς τον Μάρκους Χάτεν, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να ”γυρίσει” το εις βάρος της σκόρερ, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο έχανε με 6-19 και στο ημίχρονο με 31-40. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός με αιχμή του δόρατος τον Χόπσον βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς και προηγήθηκε με 73-71, 21” πριν το τέλος με τον Τσάμη. Στα 8” ο Λιούμπισιτς αστόχησε σε λέι-απ, η ομάδα μας πήρε το ριμπάουντ αλλά έκανε το λάθος και στην εκπνοή ο Κουμπούρας έστειλε το ματς στην παράταση (73-73). Εκεί η ομάδα μας προηγήθηκε με 77-73, με καλάθι του Μπόικιν, 1.46′ πριν το τέλος, αλλά ο Ίκαρος με 2/2 βολές και λέι-απ του Κουμπούρα έκανε το 77-78, 10” πριν το τέλος. Ο Ασημακόπουλος στα 5” αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και ο Κουμπούρας με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 2” πριν το τέλος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 6-19, 31-40(ημ.), 54-56, 73-73(κ.α.), 77-80
Διαιτητές: Ταβουλαρέας- Διαμαντής- Τσούνας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 2, Καλαϊτζής 3(1), Πάνος 1, Γεωργαλλής 3(1), Ασημακόπουλος 1, Μπόικιν 16(1), Χαρίσης 6, Τσάμης 16(1), Χόπσον 29.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λυκογιάννης): Μπέινς 16, Κουμπούρας 12(1), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου, Τσιάρας 7(1), Λιούμπισιτς 11, Κινγκ 7(1), Τζόνσον 16(2), Τζιάλλας 1, Σένσλεϊ 6(1).