Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Αποκλείστηκε ο Κολοσσός

Αποκλείστηκε ο Κολοσσός

0
panionios kolossos

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πήρε ο Πανιώνιος, νικώντας στη Νέα Σμύρνη τον Κολοσσό με 82-65 σε νοκ άουτ αγώνα για τους «8» της διοργάνωσης. Οι «κυανέρυθροι», που έγιναν η δεύτερη ομάδα μετά τον Παναθηναϊκό που παίρνει το εισιτήριο για την τετράδα, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, με εξαίρεση την τρίτη περίοδο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο ΜακΚόλουμ. Ο Όσμπι ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Όσο για τον αντίπαλο του Πανιωνίου στην ημιτελική φάση; Όταν γίνουν γνωστές και οι άλλες δύο ομάδες της τετράδας θα πραγματοποιηθεί κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών, οι οποίοι θα διεξαχθούν τον Δεκέμβριο. Και εκεί οι αγώνες θα είναι νοκ άουτ.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι πήραν γρήγορα προβάδισμα στο σκορ και εκμεταλλευόμενοι την… υποτυπώδη άμυνα του Κολοσσού πέτυχαν 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο χτίζοντας παράλληλα διψήφια διαφορά (27-17). Και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν σταμάτησαν με επιμέρους 14-4 (46-26) στην δεύτερη περίοδο και περιορίζοντας τους αντιπάλους τους μόλις στους 11 πόντους κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 17 πόντων (48-31).

Οι «θαλασσί» επέστρεψαν φορτσάτοι στο παρκέ και ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά (52-45) χάρις στον Όσμπι στο μαρκάρισμα του οποίου δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα οι παίκτες του Πανιωνίου. Και η πίεση τους συνεχίστηκε πλησιάζοντας στους έξι (56-50) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ωστόσο στο χρόνο που υπολειπόταν οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να επαναφέρουν το διψήφιο προβάδισμά τους (62-52). Στο δεκάλεπτο που απέμενε οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω μειώνοντας εκ νέου στους έξι (67-61) όμως κάπου εκεί ξέμειναν από δυνάμεις. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρήκε ευκαιρία, έτρεξε επιμέρους 15-4 φτάνοντας στη νίκη με 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 48-31, 62-52, 82-65

Διαιτητές: Πηλοΐδης- Σώμος- Μάνος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 22(1), Σταμάτης, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 15(1), Μίλμπουρν 19(1), Αθανασούλας 9(1), Μπατής 3(1), Καββαδάς 10, Λάνγκφορντ, Μισέλ, Σύμτσακ 2, Σαλούστρος 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 11(1), Ραμ 2, Ματσαμάς, Γεωργαλλής 5, Σμιθ 12, Στεφανίδης, Σίμπσον 11, Κουκουλάς 2, Τσάμης 5, Προύιτ 2, Όσμπι 15, Δανάς.