Από άλλο... πλανήτη ο Διγενής!

0

Σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας ο Διγενής «σκόρπισε» τον Ακουσίλαο με 7-0, στο γήπεδο Κοσκινού. Με τον Ίκαρο Τριπολίτη να πετυχαίνει χατ τρικ.
Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο ημίχρονο αφού μέχρι την ανάπαυλα είχαν πετύχει πέντε γκολ. Στο 11΄ ο Χατζηνικόλας εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Σάββενα και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Κοντογιάννη. Στο 30΄ ο Αμπελάς με εύστοχο πέναλτι έκανε το 2-0 για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Τριπολίτης να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 35΄ ο Διακάκης με πλασέ έγραψε το 4-0. Το 5-0 έκανε ο Πλαγγέντης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τριπολίτη.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σάσα Γιόνοβιτς έριξε ρυθμό, ωστόσο σημείωσε ακόμα δύο τέρματα στο τελευταίο πεντάλεπτο για το τελικό 7-0. Στο 86΄ ο Τριπολίτης με πέναλτι έκανε το 6-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 7-0.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ. Αντωνάς (Βούλγαρη, Τσιβίτης)
ΔΙΓΕΝΗΣ: Νικολέττος, Παπασταμάτης, Κούτσι, Χατζηνικόλας (60΄ Χουτεσιώτης), Μάνο (60΄ Μικκιού), Κατσούλης, Πλαγγέντης, Τριπολίτης, Αμπελάς, Διακάκης (46΄ Μοσκιού)
ΑΚΟΥΣΙΛΑΟΣ: Κοντογιάννης, Γιορδαμνής, Σάββενας, Ευθυμίου, Καραμολέγκος, Τόμπσον (46΄ Νικολίτσης), Χατζηδημητρίου, Τσίγκρηλας, Ζότα (80΄ Σάββας), Χυσενάι, Παπακωνσταντίνου