Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Άντεξε η παράδοση στην Πυλαία

Άντεξε η παράδοση στην Πυλαία

0
paok kolossos

Για 11η συνεχόμενη χρονιά ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να σπάσει την παράδοση και να φύγει από το «παλατάκι» της Πυλαίας με την νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος κέρδισε την ομάδα μας με 85-73. Οι «θαλασσί» μετά και την σημερινή ήττα παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα που βρίσκεται βέβαια ακόμα στην αρχή(2η αγωνιστική). Αντίθετα ο «δικέφαλος» του Βορρά μετά το σοκ της Λευκάδας, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 16-13. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη παρά το γεγονός ότι ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο με 37-30(σκορ ημιχρόνου), προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα(61-51 και 85-73). Ο Σούλης Μαρκόπουλος είχε περισσότερες λύσεις από τον πάγκο(Χρυσικόπουλος-Τσόχλας) , ενώ ο Άρης Λυκογιάννης και με την απουσία του Σαλούστρου είχε…ψίχουλα στα χέρια του, κάτι που φάνηκε και στην πρεμιέρα με το Ρέθυμνο. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας αν και έμεινε 12 πόντους πίσω, συνέχισε την προσπάθεια και κυνήγησε την νίκη. Επίσης φάνηκε πως ο Κολοσσός χρειάζεται ένα παίκτη-ηγέτη που να μπορεί να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του στις κρίσιμες στιγμές και να δίνει το σύνθημα της νίκης. Πάντως όλοι ελπίζουν, ότι ο έμπειρος και πεισματάρης κόουτς του Κολοσσού Άρης Λυκογιάννης, θα καταφέρει να βελτιώσει την ομάδα του ακόμα και με τους παίκτες που έχει στην διάθεση του.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-30, 61-51, 85-73
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μιλιένοβιτς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γλυνιαδάκης 6, Μπράιαντ, Πέινερς 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χρυσικόπουλος 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Τσόχλας 15 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Σάιμπερτ 12 (2), Καμάρας, Κλάντον 12.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Ρέντικ 8, Τσούκου 6 (1), Μπέρι 17 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 11 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χολ 13 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λιάπης, Γεωργαλής 3 (1), Άχονεν 9 (3/5 τρίποντα), Ουάτσον 6.