Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Άνετος ο Φοίβος

Άνετος ο Φοίβος

0
foivos_endekada

Επέστρεψε στις νίκες ο Φοίβος Κρεμαστής που επιβλήθηκε εύκολα του Ορφέα με 6-0, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Γιώργου Σάββενα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των «κόκκινων», οι οποίοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 30ο λεπτό και βρίσκονται πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Από την πλευρά του ο Ορφέας παρέμεινε χαμηλά στην κατάταξη και θα πάει το Σάββατο στην Παστίδα για να τα παίξει κυριολεκτικά «όλα για όλα». Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι ώστε να μην βρεθούν προ εκπλήξεως όπως και το Σάββατο. Το σκορ άνοιξε στο 25’ ο Δημητρόπουλος με δυνατό σουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Λεβέντης, καθώς έδιωξε τη μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής. Τα πράγματα έγιναν ευκολότερα πάντως για τον Φοίβο στην επανάληψη, και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ορφανίδη που πέτυχε χατ τρικ, έφτασε στο ευρύ 6-0. Το 2-0 σημείωσε ο Φυλακούρης στο 50’ με κεφαλιά, ενώ ο Ορφανίδης πέντε λεπτά αργότερα «έγραψε» το 3-0. Ο Χαρικιόπουλος ήταν αυτός που πέτυχε το 4-0 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ορφανίδης με ακόμη δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης έδωσε χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη του Φοίβου. Φοίβος Κρεμαστής: Τζουμάκας, Βασιλείου (55’ Στέργου), Μπιλιάς, Καρύδης, Φυλακούρης, Δράκος (65’ Μπούτσκα), Δημητρόπουλος, Σάββενας, Χαρικιόπουλος, Ορφανίδης, Καστρινάκης (50’ Τσουβαλάς)
Ορφέας: Λεβέντης, Ενέα, Αδάμου, Φλώρος, Καμαράτος (46’ Πολυχρόνης), Βολονάκης, Γιοβάνι, Καντ, Αστυπαλίτης, Νίκας, Ροδίτης (30’ Ελευθερίου)