Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Άνετος ο Διγενής, 7 – 1 την ΑΕ Λέρου

Άνετος ο Διγενής, 7 – 1 την ΑΕ Λέρου

0

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Διγενή με την Αθλητική Ένωση Λέρου που έγινε στο γήπεδο Κοσκινού στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου (2ος όμιλος). Οι γηπεδούχοι επικράτησαν άνετα με 7 – 1 και έτσι ξεκίνησαν με το δεξί τις φετινές τους υποχρεώσεις. Η ομάδα του Παναγιώτη Μπεκιάρη ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αν και στο ξεκίνημα δεν είχε τον απαιτούμενο ρυθμό, κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Στο 10’ άνοιξε το σκορ ενώ όσο περνούσαν τα λεπτά, ήταν φανερό πως ο Διγενής «φλέρταρε» και με περισσότερα γκολ. Τα προβλήματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν μεγαλύτερα από το 33’ και μετά όταν «έχασαν» τον αρχηγό τους Διαμαντή Τσάτσο ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας. Στην επανάληψη το παιχνίδι μετατράπηκε περισσότερο σε μια τυπική διαδικασία ενώ στα αξιοσημείωτα περνάει και η παρουσία του νεαρού Αναστασάκη ο οποίος σε ένα ημίχρονο κατάφερε να πετύχει χατ τρικ εκτοξεύοντας το σκορ στα ύψη.

Στο 10’ ο Λόης μετά από γύρισμα του Σταυλά έκανε το 1 – 0 και στο 28’ ο Πατσιαούρας μέσα από την περιοχή με σουτ έκανε το 2 – 0. Ο Λόης στο 43’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0 ενώ στο 52’ ο Σταυλάς πέτυχε το 4 – 0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τσιοφύλα στο 62’ (4 – 1) και από εκεί και πέρα ακολούθησαν τρία τέρματα με τον Αναστασάκη. Ο νεαρό σκόραρε στο 76΄, στο 84’ και στο 90’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Σπάρταλης (Ζαρίδας, Κοκμοτός)

ΔΙΓΕΝΗΣ: Μανώλαγκας, Κώτης, Μοσχής (72′ Καντής), Παπασταμάτης (60′ Σιαμαντούρας), Μαριάς, Γιουλβανίδης (51′ Τσοπανάκης), Μοσκιού, Πελαρδής (66′ Αναστασάκης), Πατσιαούρας (51′ Κατσούλης), Σταυλάς, Λόης
ΑΕ ΛΕΡΟΥ: Γκούτογλου, Ακογλάνης (68′ Σταλίκας), Φουντουκάκης, Καρπάθιος (46′ Καρπαθάκης), Σκεμπές, Τσάτσος (33′ λ.τ. Τσιοφύλας), Μελισσουργός, Μπασιλάρης, Χατζησταμούλος, Ταμπουσκίν, Καράγκιολης