Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ανέλπιστη ήττα του Κολοσσού

Ανέλπιστη ήττα του Κολοσσού

0
kolossos_kavala
Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα έκανε ο Ηρακλής, επικρατώντας του Κολοσσού στο Βενετόκλειο με σκορ 87-82, για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Ο Γηραιός έθεσε γερά τις βάσεις για το ροζ φύλλο, όταν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ του +21, ενώ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κόλεμαν, που τελείωσε το ματς με 34 πόντους. Οι γηπεδούχοι, που πραγματοποίησαν τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση, έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο οι 38 πόντοι που σημείωσαν δεν ήταν αρκετοί, ώστε να αποτρέψουν την ήττα.
Ο αγώνας
Οι δύο ομάδες στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήγαιναν πόντο-πόντο με το σκορ να είναι 8-8. Ο Παπάς με καλάθι έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό (10-8), ωστόσο ένα σερί 11-0 από τον Ηρακλή, τον έφερε στο +9 (10-19). Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά τη διαφορά με τρίποντο του Καλάθη. Η απάντηση του Γηραιού, όμως, ήταν άμεση και με ένα επιμέρους σκορ 9-1 μέχρι το τέλος, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (14-28). Οι φιλοξενούμενοι είχαν έναν εξαιρετικό Κόλεμαν, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε σημειώσει 17 πόντους με 4/4 τρίποντα.
Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε η δεύτερη περίοδος, με τον Ηρακλή να «πυροβολεί» από τα 6.75 και τον Κολοσσό να είναι ανήμπορος να αντιδράσει. Όπως είναι φυσικό, ο Γηραιός αύξανε συνεχώς τη διαφορά, η οποία προς το τέλος του δεκαλέπτου είχε φτάσει στο +26 (24-50) υπέρ του. Εκπληκτικό ποσοστό για τους φιλοξενούμενους στα τρίποντα που ήταν στο 92% (11/12)! Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-50 με δύο πόντους από τον Παπά και ένα τρίποντο από τον Καλάθη.
Ο Κολοσσός στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του και μέχρι τα μισά με 12 «αναπάντητους» πόντους έκανε το σκορ 41-50. Οι πρώτοι πόντοι στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ηρακλή ήρθαν με δύο βολές από τον Σμους Πάρκερ, οι οποίες διέκοψαν το σερί των γηπεδούχων που κρατούσε από το πρώτο ημίχρονο και είχε φτάσει στο 17-0. Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάθανε «μπλακ άουτ» στα επόμενα λεπτά, με τους Θεσσαλονικείς να το εκμεταλλεύονται και να πηγαίνουν τη διαφορά στο +15 (43-58), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν μόλις μία εύστοχη βολή από τον Παπά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-60, χάρη σε ένα καλάθι του Εϊτουταβίτσιους.
Ίδια η εικόνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ηρακλή να συντηρεί τη διαφορά και τον Κολοσσό να δείχνει ότι δεν μπορεί να αντιδράσει. Στα μισά της περιόδου η διαφορά ήταν στο +18 (52-70). Ωστόσο, δύο λεπτά ήταν αρκετά για να βάλουν «φωτιά» στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, καθώς με ένα σερί 14-0 έφεραν το ματς στο -4 (66-70). Μετά ακολούθησαν τρίποντα και από τις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι στο 69-73, δύο λεπτά πριν το τέλος. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το τέλος και οι φιλοξενούμενοι συντηρώντας τη διαφορά έφτασαν σε αυτό το σπουδαίο ροζ φύλλο με σκορ 87-82.
Τα δεκάλεπτα: 14-28, 29-50, 44-60, 82-87

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 36 (7/8 δ., 6/9 τρ., 4/4 β., 10 ρ., 2 ασ., 3 κλ.), Καυκής, Τζόρνταν 1, Πάνος, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 13 (3/5 δ., 1/4 τρ., 4/6 β., 9 ρ., 5 ασ., 4 κλ.), Χαρίσης 2, Τσάμης 3 (1/2 τρ.), Παππάς 16 (4/7 δ., 1/2 τρ., 5/8 β., 3 κλ.), Γκόλεματς 7, Γεωργαλής 4 (1/3 τρ.)

Ηρακλής (Χουγκάζ): Πάρκερ 11 (3/5 δ., 5/7 β.), Δεμερτζής 3 (1/1 τρ.), Αγγελακόπουλος 11 (3/4 δ., 1/1 τρ., 2/3 β.), Πέτροβιτς 6 (1/1 δ., 1/4 τρ., 1/2 β.), Κοπρίβιτσα 9 (1/1 δ., 2/2 τρ., 1/2 β.), Δέσπος, Κόλεμαν 34 (6/7 δ., 6/11 τρ., 4/4 β., 6 ρ., 3 κλ.), Εϊτουταβίτσιους 11 (1/2 δ., 1/3 τρ., 6/6 β., 4 λ.), Λαμπρόπουλος 2