Αρχική Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου Αναλυτικά τα παιχνίδια των Μικτών (pics & video)

Αναλυτικά τα παιχνίδια των Μικτών (pics & video)

0
paides xios

Διαβάστε σε συνεργασία με το site της Χίου www.sportschios.gr αναλυτικά τα στοιχεία των σημερινών αγώνων των Μικτών ομάδων της ΕΠΣ Δωδεκανήσου για την 1η αγωνιστική του δευτέρου γύρου της 1ης φάσης του πρωταθλήματος των Ενώσεων της χώρας μας. Δείτε επίσης και video με τα γκολ.
Οι Παίδες
Τα Δωδεκάνησα είχαν την υπεροχή, τις περισσότερες φάσεις και έλεγχαν τον χώρο του κέντρου, δημιουργώντας κυρίως από τα πλάγια. Πρώτη καλή στιγμή για τους νικητές μόλις στο 5′ με τον Τριμματη να σουτάρει, έπειτα από κάθετη του Γανωτάκη και να αποκρούει ο Κρουσουλούδης για τη Χίο. Στο 14′ η Χίος ανοίγει το σκορ με τον Μαυρέλο, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσακαλιού (1-0). Δυο λεπτά αργότερα (16′) τα Δωδεκάνησα ισοφαρίζουν με σουτ του Τρέχα μέσα στην περιοχή μετά από ωραίο συνδυασμό (1-1). Στο 24′ ο Γανωτάκης για τα Δωδεκάνησα θα πετύχει το δοκάρι του Κρουσουλούδη, μετά από σέντρα του Βισβίκη. Στο 32′ ο Σβύνος θα πιάσει πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και θα στείλει τη μπάλα στο “Γ” του Κρουσουλούδη, βάζοντας την ομάδα του μπροστά με 1-2. Στο 83′ ο ίδιος εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του τεματοφύλακα της Χίου και από κοντά θα πλασάρει εύκολα (1-3). Στο 86′ η Χίος θα μειώσει, ύστερα από ατομική ενέργεια του Αμπαζή που με ώραίο σουτ από δεξιά θα διαμορφώσει το τελικό 2-3, μετά από κάθετη πάσα του Ιωάννου.
ΧΙΟΣ: Κρουσουλούδης, Αναγνωστάκης, Μαυρέλος, Χαβιάρας, Σταυράκης, Αγγουλές (49′ Τέττερης), Κουφογιάννης, Αμπαζής, Ιωάννου, Σφήκας (83′ Γιαννόπαπας)
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ: Τσακαλιός, Κανάρης, Μανωλάκης, Καλλιώρας, Βισβίκης, Γανωτάκης (52′ Ηλίας), Αναστασιάδης (89′ Κουρούνας), Τριμματης, Τρέχας, Σβύνος
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Λέσβος επικράτησε με 4-1 των Κυκλάδων.

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΔΩ

{youtube}_MF9C2U9lek{/youtube}

Οι Νέοι

Ήττα με 4-0 γνώρισε η μικτή ομάδα νέων της Χίου από την αντίστοιχη των Δωδεκανήσων, στην πρεμιέρα της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων που διεξάγεται στο νησί μας. Οι παίκτες του Νίκου Κλαδιά παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και δίκαια ηττήθηκαν. Μόλις στο 7ο λεπτό τα Δωδεκάνησα απείλησαν με τον Γιώργου, ο οποίος σούταρε από κοντά, αλλά ο Σιδεράτος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 18′ ο Γιώργου και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Το 1-0 για τα Δωδεκάνησα έγινε στο 32ο λεπτό με τον Βολονάκη, ο οποίος εκμεταλεύτηκε λάθος της άμυνας της Χίου και κρέμασε τον Σιδεράκη. Στο 44′ ο Γιώργου πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του μετά από ατομική ενέργεια, με το 2-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Τομάζος υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Πεταυράκη, αλλά ο Γιώργου αστόχησε στην εκτέλεσή του, στο 52′. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Βολονάκης έπιασε σουτ με τη μία μετά από γέμισμα στα δεξιά και έκανε το 3-0. Στο 64′ ωραία ατομική ενέργεια του Μπαστιάνου και μπαλιά στον Μίμαρο, ο οποίος σούταρε αλλά κόπηκε από τους αμυντικούς των Δωδεκανήσων. Ο Αναγνωστάκης στο 66ο λεπτό, μετά από ατομική ενέργεια από τα δεξιά, σούταρε, αλλά ο Σαμολαδάς απέκρουσε και με τη βοήθεια του δοκαριού. Στο 72′ εκτέλεση φάουλ του Μπαστιάνου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 81′, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καραγεώργη.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Λέσβος επικράτησε 5-2 των Κυκλάδων.
ΧΙΟΣ: Σιδεράτος, Κουγιούλης, Λαγός (Παπαδόπουλος), Τομάζος, Αρνιώτης, Μαϊστράλης, Μαθιούδης, Αναγνωστάκης, Μίμαρος (Ποδιάς), Ξύδας, Μπαστιάνος
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ: Σαμολαδάς, Παγκράτης, Σακαντάρης, Φάρας (Σαβούλης), Πολυμένοφ, Δημητριάδης, Βολονάκης, Καραγεώργης, Πεταυράκης (Παπαδόπουλος), Κουγιός (Τσαλίκης), Γιώργου

{youtube}7j2XnZ7I7-8{/youtube}