DSCN0038
DSCN0040DSCN0042DSCN0044DSCN0045DSCN0049DSCN0051DSCN0052
DSCN0054DSCN0053DSCN0056DSCN0059DSCN0062DSCN0068DSCN0072DSCN0087DSCN0089DSCN0090DSCN0096DSCN0101DSCN0113DSCN0120DSCN0121Έσφυζε από ζωή σήμερα το γήπεδο των Τριαντών καθώς το νέρμπι μεταξύ Αναγέννησης και Απόλλωνα έγινε πόλος έλξης για όλο τον ποδοσφαιρικό κόσμο που δεν ήταν καθόλου λίγος. Το παρών έδωσαν τόσο προπονητές , ποδοσφαιριστές και παράγοντες όσο και φίλαθλοι των δύο ομάδων. Αυτό που έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν η ισχυρή αστυνομική δύναμη σε κάθε γωνιά του γηπέδου που έκανε το Οικονομίδειο να θυμίζει περιφρουρημενο “κάστρο”. Αυτή η κίνηση προφανώς ήταν πρωτοβουλία της διοίκησης που καλώς πήρε, αφού ως γνωστόν ματαξύ τους υπήρχε “βεντέτα” από την περσινή χρονιά. Παρ’ όλα αυτά οι αστυνομικοί είχαν ένα εύκολο απόγευμα αφού δε χρειάστηκε να επέβουν πουθενά, μόνο σε μια φάση όπου ο παρατηρητής Κώστας Παπαοικονόμου ηρθέ σε κόντρα με δημοσιογράφο ο οποίος  τον έχει διαβάλει με τα γραφόμενα του όπως υποστηρίζει ο ίδιος .
Ας περάσουμε όμως και λίγο στα αγωνιστικά…
Για ακόμη μια φορά λοιπόν σήμερα επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου ότι τα ντέρμπι δεν τα κερδίζει ο καλύτερος , αλλά αυτός που έχει λιγότερο άγχος και είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τον αντίπαλο στο ” τσαφ” του. Ο Απόλλωνας μπήκε στο παιχνίδι με ξεκάθαρο στόχο, δημιούργησε ευκαιρίες κάνοντας επικίνδυνες επισκέψεις στην περιοχή που προστάτευε ο Κφεφάλας, όμως κυρίως η έλλειψη καθαρού μυαλού δεν οδήγησε τη μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 0-0. Στην επανάληψη ο Ιάλυσος εμφανίστηκε ανώτερος με πιο φρέσκιες ιδέες και με στόχο να κερδίσει στην λεπτομέρεια. ‘Ομως αν οι φιλοξενούμενοι δεν έμεναν με 10 παίχτες στο 75′ (2η κίτρινη στον Πλύγκο) πόσο σίγουροι θα ήταν οι γηπεδούχοι ότι θα έφευγαν απ’ το σπίτι τους με το πολυπόθητο τρίποντο; Η αποβολή του Πλύγκου στοίχισε στην ομάδα του Απόλλωνα και αυτό φάνηκε αμέσως αφού οι παίχτες του Νίκου Μαντικού έδωσαν γρήγορα συνέχεια στο παιχνίδι ώστε να επωφεληθούν από αριθμητικό πλεονέκτημα και να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα , όπως και έγινε. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως η νίκη τους δεν ήταν δίκαιη , αλλά πως για την εικόνα του αγώνα το δικαιότερο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία, όπως βρέθηκαν πολλοί με ουδέτερα αισθήματα να πούνε μετά το τέλος του αγώνα. Μπράβο λοιπόν στην Αναγέννηση/ Ιάλυσο για την σπουδαία νίκη της , μπράβο και στον Απόλλωνα που το πάλεψε μέχρι τέλους και απέδειξε πως είναι μια εξίσου καλή ομάδα αποδεικνύοντας πως δεν υπάρχουν ομάδες- φόβητρο- στο πρωτάθλημα.