Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Άλλη μια άνετη νίκη…

Άλλη μια άνετη νίκη…

0
kalithea agioi

Άλλη μια άνετη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα των Αγίων Θεοδώρων Αρχαγγέλου η οποία επικράτησε με 94 – 69 της Καλλιθέας σε παιχνίδι που έγινε σήμερα στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κώστα Παπακώστα ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και η νίκη της κρίνεται δίκαιη. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις επιθετικές τους διαθέσεις και μόλις στο 5’ έκαναν το 4 – 15 με τον Βλαχοδήμο να δίνει αρκετές λύσεις μπροστά. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βογιατζής ο οποίος φόρτωνε το καλάθι των αντιπάλων και η διαφορά έφθασε και στο +17 (8 – 25 στο 8’) και μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ έγινε 12 – 28. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βογιατζής απέκτησε παρτενέρ στον σκοράρισμα τον Σκορδάλη με την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Το ημίχρονο «έκλεισε» στο 32 – 47. Στο επόμενο δεκάλεπτο η Καλλιθέα προσπάθησε να παίξει καλύτερα στην επίθεση όμως και πάλι οι παίκτες της ομάδας από τον Αρχάγγελο μπορούσαν και πάλι να βάλουν ευκολότερα τη μπάλα στο καλάθι, με αποτέλεσμα η σημαντική διαφορά ασφαλείας να διατηρηθεί (50 – 69 στο 30’). Το τελευταίο δεκάλεπτο «σημαδεύτηκε» από την αποβολή του προπονητή της Καλλιθέας Κώστα Τρίτου ο οποίος χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Στο 36’ αποβλήθηκαν και οι Βογιατζής και Παπανικολάου επειδή διαπληκτίστηκαν με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ολιγόλεπτη ένταση. Ευτυχώς όμως με την επέμβαση των ψυχραιμότερων, το επεισόδιο δεν έλαβε μεγαλύτερη έκταση.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 12-28, 32-47 (ημίχρονο), 50-69, 69-94
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Νικηφορίδης και Κουνελλές.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Φωτεινής 4, Πολυχρονίου 11, Κωστάκης 8 (2), Παπανικολάου 16 (2), Καντής 8, Κουτσιαργιώτης 2, Βουγιούκας 4, Κρασουδάκης 16 (1), Ζέκια, Βόγδος, Παπαδημητρίου, Φλοκιού
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ: Βογιατζής 22 (1), Πλατέλλας 2, Παπανικολάου 8 (1), Ξυπολιτάς 9, Βλαχοδήμος 10, Αυγενικού 3(1), Σιώκος 2, Σκορδάλης 10 (3), Κούρος 13 (1), Γκογκίδης 13 (3), Παναγιωτάς, Σταυρούλης

Στη φωτογραφία, ο Χρήστος Γκογκίδης των Αγίων Θεοδώρων σε μια από τις προσπάθειες του στο σημερινό παιχνίδι του Βενετοκλείου