Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Άξιζε τη νίκη, πήρε την ισοπαλία

Άξιζε τη νίκη, πήρε την ισοπαλία

0
iraklis maritson2

Αν και άξιζε να πάρει ακόμα και τη νίκη, ο Ηρακλής Μαριτσών «τσίμπησε» τον βαθμό της ισοπαλίας (1 – 1) μέσα στη Λίνδο στο 90’, απέναντι στον τοπικό Κλεόβουλο. Οι γηπεδούχοι ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, σκιά του καλού τους εαυτού που είχαν δείξει στα προηγούμενα παιχνίδια, απέναντι σε έναν ψυχωμένο Ηρακλή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι «βγήκε» στους γηπεδούχους και εκτός από το γκολ που πέτυχαν μόλις στο 2’, είχαν άλλη μια πολύ σημαντική ευκαιρία στο 7’ για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα και να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα. Από εκεί και πέρα όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον πλήρη έλεγχο ενώ διαμαρτύρονται και για ένα γκολ που σημείωσε ο Μακρής λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου και ακυρώθηκε ως οφσαίντ. Ο Κλεόβουλος μπόρεσε να φανεί κάπως πιο απειλητικός από το 70’ και μετά με ορισμένες καλές αντεπιθέσεις αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Ο Ηρακλής μπορούσε να ισοφαρίσει πολύ νωρίτερα όμως τελικά, τα κατάφερε στο τελευταίο κυριολεκτικά λεπτό. Για την ομάδα του Βασίλη Καραγιάννη, όπως φάνηκε ήταν πολύ αισθητή η απουσία του τραυματία Αρχοντούλη στη μεσαία γραμμή. Η ομάδα ήταν κομμένη στα δύο.
Τα γκολ
Μόλις στο 2’, από σέντρα του Σακκά από τα αριστερά, ο αμαρκάριστος Γεωργαλλής από κοντά έκανε με πλασέ το 1 – 0.
Στο 90’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπιλιάς με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 1 – 1.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κόλιας (Λάζος, Ροδίτης)
ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ: Καραγιάννης, Γιατσιάτσος (57’ Α. Συμεωνίδης), Γ. Κ. Συμεωνίδης, Πατσιαούρας, Κακλαμάνος, Γ. Θ. Συμεωνίδης, Σακκάς, Αθανασίου, Μπάρδης (70’ Χατζημανώλης), Μαθιός, Γεωργαλλής
ΗΡΑΚΛΗΣ: Σαββιδάκης, Μακρής (55’ Κούρος), Χειμωνέττος, Λορέντζος, Παπαδημήτρης, Μπιγκό, Καρίκης (66’ Τσαλώλης), Κ. Παπακωνσταντής, Χατζηκωνσταντής (88’ Μ. Παπακωνσταντής), Λερογιάννης, Μπιλιάς