Αξέχαστο αργυρό μετάλλιο

1
telxinida_aponomi_naksos
Αν και μετράει μόλις δύο χρόνια ζωής η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΡΣΦΠ Τελχινίς, κατάφερε με τις εμφανίσεις της στη Νάξο, να εκπροσωπήσει επάξια το Δωδεκανησιακό βόλεϊ και να αποσπάσει κολακευτικά σχόλια από όσους παρακολούθησαν τους αγώνες της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος της Ζ΄ Περιφέρειας.
Η  1η θέση στα Δωδεκάνησα και η 2η στο Αιγαίο για το ροδίτικο σωματείο επιβραβεύει τη σκληρή δουλεία στις προπονήσεις αλλά και η πaρουσία της, εντός και εκτός των γηπέδων,   αποδεικνύει  ότι η ομάδα έχει στηθεί και αναπτύσσεται πάνω σε υγιείς αθλητικές βάσεις και πρότυπα.
Στον τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης η Τελχινίδα, που χρειαζόταν 2 σετ για να εξασφαλίσει το ασημένιο μετάλλιο, έπαιξε απέναντι στον Ιωνικό Σάμου, περσινό πρωταθλητή Αιγαίου και έχασε στη λεπτομέρεια με 3-2 σετ. Στο 5ο σετ αν και έχανε με 4-8, προηγήθηκε με 
14-12 και σχεδόν πανηγύρισε τη νίκη. Η πιο έμπειρη ομάδα της Σάμου έκανε την ανατροπή και τελικά επικράτησε με 15-17.
Τελχινίς – Ιωνικός  2-3 σετ 111΄ (25-27 σε 30΄, 25-19 σε 21΄, 23-25 σε 23΄, 25-11 σε 18΄ και 15-17 σε 19΄)
ΡΣΦΠ Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ελισάβετ Αμορανίτη, Δήμητρα Αλαφάκη, Νικολέτα Αλαφάκη, Μαρία Βρατσάλη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Ελένη Μητροπούλου, Φαίη Μίχου, Αγγελική Παϊζάνη (λίμπερο), Παρί Σαρασουάτι και Γιώτα Τρίκου.
ΑΣΠ Ιωνικός Σάμου: (Μανώλης Μαθιός) Κ. Τζουνοπούλου, Π. Τζουνοπούλου, Τσουβαλά, Καμιλή, Χάρρις, Χουβαρδά, Κοντογιάννη, Καραδημητρίου, Χριστοδούλου, Γιαννούλη, Αθανασοπούλου, Τσακουμάγκου, Μπινιάκου.
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νέστορα Τσιτσίκας, ο Χρήστος Μάλφας και ο Θεοφάνης Σκούρτης.
Στον άλλο παιχνίδι της διοργάνωσης ο Παναξιακός νίκησε τον Νηρέα Χίου με 3-1 σετ (15-25, 20-25, 25-22, 19-25)
ΑΣ Νηρέας Χίου: (Φρ. Κυλαδίτης), Εμμανουέλλα Μάτα, Αγγελική Παγώνη, Δέσποινα Σιδεράτου, Νικολέτα Σουλτάνη, Σταματία Σουλτάνη, Ελευθερία Καραβόλου, Άννα Μπουλά, Ιωάννα Καραβόλου και Μαρία Μπαρούτα (λίμπερο)
Πανναξιακός: (Προπονητής Καλογιαννίδης), Απειρανθίτου, Αξαοπούλου, Σέργη, Σκούνα, Καπαρέλη, Βασιλάκη, Λιανοπούλου, Κοντοπούλου, Φάρκωνα, Φραγκίσκου, Σαρρή, Γκόρτσιανιουκ, Ξερικού
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και βαθμολογία είναι:
Τετάρτη, 27 Απριλίου
Τελχινίς – Νηρέας Χίου 3-2 σετ
Παναξιακός – Παγγεραγωτικός Μυτιλήνης 3-0 σετ
Ρεπό ο Ιωνικός Σάμου

Πέμπτη, 28 Απριλίου
Νηρέας – Ιωνικός 3-0 σετ
Παγγεραγωτικός – Τελχινίς 0-3 σετ
Ρεπό ο Παναξιακός

Παρασκευή, 29 Απριλίου
Παναξιακός –  Ιωνικός 3-2 σετ
Παγγεραγωτικός – Νηρέας 3-2 σετ
Ρεπό ο Τελχινίς

Σάββατο, 30 Απριλίου
Ιωνικός – Παγγεραγωτικός 0-3 σετ
Τελχινίς – Παναξιακός 0-3 σετ
Ρεπό ο Νηρέας

Κυριακή, 1 Μαΐου
Ιωνικός – Τελχινίς 3-2 σετ
Νηρέας – Παναξιακός 1-3 σετ
Ρεπό ο Παγγεραγωτικός

Τελική βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
1. ΑΟΝ Πανναξιακός 11 (12-3)
2. ΡΣΦΠ Τελχίνις 6 (8-8)
3. ΑΣ Παγγεραγωτικός 5 (6-9)
4. ΑΟ Νηρέας 5 (8-9)
5. ΑΣΠ Ιωνικός 3 (5-11)