«Αγκάλιασε» την παραμονή

0
basket_new
Του Γιάννη Αρφαρά

Ο Διαγόρας κέρδισε  την Μ.Ε.Ν.Τ 69-57 και αποφορτίστηκε απο το άγχος της παραμονής στην κατηγορία.Προς το παρόν βέβαια όλα αυτά,γιατί στο μπάσκετ όλα γίνονται!Για να είναι και μαθηματικά στην Β’ Εθνική, πρέπει να κάνει μια νίκη  στα επόμενα τρία παιχνίδια, Στρατώνι,Βέροια εκτός,και Μέγα Αλέξανδρο στην τέντα.Στο σημερινό παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη ξεκίνησε αγχωμένα. Ήρθε και ο τραυματισμός στο πρώτο κιόλας λεπτό του Μάρτιν Λαζαρίδη. Στη συνέχεια όμως βρήκε ρυθμό και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο 16-14.Την επόμενη περίοδο ο προπονητής του Διαγόρα προσπάθησε να μπερδέψει τον αντίπαλο, παίζοντας ζώνη, 1-3-1 και 3-2 και τα κατάφερε περίφημα. Σε αυτήν την περίοδο ο Διαγόρας έπαιξε όμορφο και ποιοτικό μπάσκετ με τον Αντώνη Χρύση να πετυχαίνει 10 από τους 27 πόντους της ομάδας του. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 43-23 (27-9).Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά σε ψηλά επίπεδα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στην μεγαλύτερη διαφορά 60-35(17-12).Από εκεί και πέρα ο Διαγόρας άφησε ανοικτούς διαδρόμους, και απο αυτό επωφελήθηκε  η Μ.Ε.Ν.Τ. κατεβάζοντας τη διαφορά. Λίγο πρίν το τέλος μπήκε στο παρκέ ο νεαρός Αντωνιάδης κερδίζοντας το χειροκρότημα των φιλάθλων. Τελικό σκορ της αναμέτρησης 69-57.Τα δεκάλεπτα:16-14,43-23(27-9)ημίχρονο,60-35(17-12),69-57(9-22).Πρώτος σκόρερ για τον Διαγόρα ήταν ο Παρδακάς με 19 και 2 τρίποντα.Τον ακολούθησαν: Χρύσης 11(2),Λαζαρίδης 9(1),Παναγιωταράκος 9,Τζινόπουλος 8,Εκκινέ 7,Βογιατζής 4,Αγαπιάδης 2.Για την Μ.Ε.Ν.Τ: Αναστασάκης 12,Τριανταφυλλίδης 9(1),Ζυγούρας 8(1),Παπαδόπουλος 7(1),Φιλιούσης 6(1),Σικαλίδης 6,Βασιλειάδης 5(1),Δαλπάς 4.Διαιτητές:Θεοδωρόπουλος,Μπούκας.Ο Γιάννης Τσακίρης φανερά ικανοποιημένος δήλωσε: «Καταφέραμε και κερδίσαμε μια καλή ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος απο τους παίκτες μου και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας.» Ενώ ο προπονητής της Μ.Ε.Ν.Τ κ.Χατζούλης στάθηκε στις απουσίες της ομάδας βασικών παικτών και πως είναι ικανοποιημένος απο τους νεαρούς  παίκτες της ομάδας του. Πληροφοριακά να πούμε πως και η Καλαμαριά ηττήθηκε  στα Τρίκαλα, αλλά και το Αιγάλεω στην Κηφισιά, κάτι που συμφέρει τον Διαγόρα.