Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Αγκαλιά με την παραμονή!

Αγκαλιά με την παραμονή!

4
orfeas aekos

Το πιο αποφασιστικό βήμα για να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Α’ Κατηγορία έκανε ο Ορφέας. Οι «κόκκινοι» του Γρηγόρη Σαρρή, κέρδισαν με 3 – 2 την ΑΕ Κω σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων και πλέον έχουν αγκαλιάσει την σωτηρία. Για να μην τα καταφέρουν, θα πρέπει να κερδίσει ο Εθνικός τα δυο εναπομείναντα παιχνίδια (με Φοίβο εντός και Απόλλων Καλυθιών) και οι ίδιοι να ηττηθούν στην Παστίδα από τον Αστέρα.
Στο σημερινό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους και είχαν την υπεροχή από το πρώτο ημίχρονο. Οι «βυσσινί» προσπάθησαν κυρίως με αντεπιθέσεις να βγουν μπροστά. Κατάφεραν να καρδιοχτυπήσουν όμως για τα καλά τους αντιπάλους τους όταν πέτυχαν την ισοφάριση δυο φορές (1 -1 και 2 – 2).
Στο 7’ ο Αμπελάς έκανε μπαλιά για το Νίκα ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος και με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά πέτυχε το 1 – 0.
Στο 11’ μετά από βαθιά μπαλιά, ο Κόπελλος απέφυγε ωραία τον Ζωάννου βάζοντας το σώμα του, πέρασε τον Αδάμου και με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1 – 1).
Στο 35’ ο Ροδίτης έκανε τη σέντρα και ο Ζωάννου με κεφαλιά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ορφέα (2 – 1).
Στο 75’ ο Μπεκιρλάρι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τα αριστερά και με ένα πολύ όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2 – 2.
Στο 80’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζωάννου πήρε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Έκανε σέντρα και ο Νίκος με κεφαλιά πέτυχε το τελικό 3 – 2.
ΟΡΦΕΑΣ: Μαυρουδής, Τόσκα, Γιακιτζής, Ζωάννου, Αδάμος, Κουλουριώτης (89’ Ρούφας), Αμπελάς, Ροδίτης (83’ Γκρέμσι), Κιάρρι, Τσαγγάρης (30’ Καργάκος), Νίκας
ΑΕ ΚΩΣ: Δημητριάδης, Γαλάνης, Γκέτσος, Καματερός, Λαζαρίδης, Κόσσαρης, Βάσσης (50’ Διαμαντής), Εμμανουήλ, Σαρηγιάννης, Κόπελλος, Μπεκιρλάρι