Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Αδικημένη αισθάνεται η Ασπίδα

Αδικημένη αισθάνεται η Ασπίδα

0
1

Πολύτιμη νίκη που του δίνει το δικαίωμα να αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα για την αποφυγή της τελευταίας θέσης στον όμιλο, πέτυχε το ΑΟ Βαθύ. Παίζοντας μέσα στην Κάλυμνο και αν και έχανε με 1 – 0, κατάφερε να φθάσει στη νίκη με 2 – 1 απέναντι στην Ασπίδα Σαλάκου. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου όπου η Ασπίδα δεν ήταν και τόσο καλή. Οι φιλοξενούμενοι πάντως έμειναν παραπονούμενοι από την εποπτεία του «βοηθού» κ. Μάλλια καθώς υποστηρίζουν ότι κακώς ακυρώθηκε δικό τους γκολ στο πρώτο ημίχρονο για οφσαϊντ όπως και το ότι δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ της ισοφάρισης των αντιπάλων τους διότι προήλθε από αντικανονική θέση. Παράπονα υπάρχουν και για τη φάση του 2 – 1 που έγινε με πέναλτι στο 85’. Μάλιστα στη φάση αυτή ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών μετά από παρέμβαση του «βοηθού». Η Ασπίδα ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και στο 7’ κατάφερε να κάνει το 0 – 1 με τον Τριπολίτη που πλάσαρε από κοντά. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να είναι πιο επιθετικοί και τρία λεπτά αργότερα (στο 10’), ο Μιχάλης Μάχλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι, χάνοντας έτσι μια σημαντική ευκαιρία για να πετύχει το 0 – 2. Στο 20’ ο ίδιος παίκτης πήρε τη μπάλα σε καλό σημείο και έκανε το σουτ. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο και «έσκασε» μέσα από τη γραμμή, ωστόσο ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσαϊντ. Η Ασπίδα είχε και άλλο δοκάρι (!) στο 26’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραβόλια από τα 40 σχεδόν μέτρα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μιχάλης Μάχλης έκανε το πλασέ αλλά δεν σημάδεψε σωστά και η μπάλα κατέληξε άουτ. Προς το τέλος του α΄ μέρους το ΑΟ Βαθύ έγινε αρκετά πιεστικό για την άμυνα της Ασπίδας ενώ το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αποφασισμένοι να φθάσουν στην ισοφάριση και τελικά τα κατάφεραν στο 54’ με τον Κλειδαρά ο οποίος πλάσαρε από κοντά μέσα στην περιοχή και οι της Ασπίδας όπως γράφουμε και πιο πάνω διαμαρτύρονται έντονα για οφσαϊντ. Στο 56’ ο Φέκας με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι σε μια πολύ σημαντική στιγμή για το ΑΟ Βαθύ. Στο 85’ ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του «βοηθού» του έδειξε πέναλτι για χέρι του Γκιουτζεσόϊ. Το εκτέλεσε ο Κλειδαράς και διαμόρφωσε το τελικό 2 – 1.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ωραιόπουλος (Μάλλιας, Πλάτσης)
ΑΟ ΒΑΘΥ: Λελέκης, Γιαμαίος (70’ Κωνσταντινίδης), Φέκας (85’ Κόττορος), Ζαρούπης, Τσαγγάρης, Κουλιάς, Τρικοίλης, Λαζαρίδης, Κλειδαράς, Μούσας, Καράς
ΑΣΠΙΔΑ: Παπαθεοδώρου, Χατζηκυριάκος, Καρακώστας, Γιουτζεσόϊ, Καραβόλιας (60’ λ.τ. Παπαχριστοδούλου), Λαγός, Νίκος Μάχλης, Λαθούρης, Μιχάλης Μάχλης, Τριπολίτης, Καϊμαξής