Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Κολοσσός… 4×4!

Κολοσσός… 4×4!

0

Δεν σταματά πουθενά ο Κολοσσός. Οι Ροδίτες επικράτησαν του Πανιωνίου στο «Βενετόκλειο» με 73-49, έφτασαν τις τέσσερις συνεχείς νίκες και έπιασαν το Περιστέρι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ένα 14-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που είχαν πρώτο σκόρερ τον εορτάζοντα Πατ Καλάθη, που έκλεισε τα 25 και άκουσε το happy birthday από όλο το γήπεδο. Σε 28 λάθη υπέπεσαν οι παίκτες του Πανιωνίου!
Ο αγώνας…
Οι παίκτες των δύο ομάδων εμφανίστηκαν… αγουροξυπνημένοι και το θέαμα στην πρώτη περίοδο ήταν κάκιστο. Ο Κολοσσός, δίχως να πιάσει κάποια ιδιαίτερη απόδοση, κατάφερε να προηγηθεί με 7-0 απέναντι στον Πανιώνιο που έκανε πεντέμισι λεπτά να κουνήσει το… διχτάκι. Οι «κυανέρυθροι» πήραν μπρος στη συνέχεια και με τρίποντο του Αθανασούλα πλησίασαν στους τρεις, 11-8.
Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και στη δεύτερη περίοδο. Πέραν του Γκόλεματς οι Ροδίτες δεν έδειχναν να έχουν σταθερές λύσεις στο σκοράρισμα. Ένα ξέσπασμα του Ιωάννου, που πέτυχε επτά διαδοχικούς πόντους βοήθησε τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν (24-24) και πριν κλείσει το ημίχρονο ένα καλάθι του Τσιάρα έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Πανιώνιο με 30-28. Το πρώτο μέρος έκλεισε με σκορ 30-31, με τις δύο ομάδες να έχουν άθλια ποσοστά (10/22 δίποντα και 7/18 δίποντα) και από 14 λάθη!
Πάνω που ο Πανιώνιος έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας με καλάθι του Βούγιανιτς στο 33-30 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός αντέδρασε. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ένα 14-0 (44-33) κι έφτασε να προηγείται μέχρι και με +14, 49-35.
Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν πολλές κακές επιλογές στην επίθεση και πολλά λάθη (24 με τη λήξη της τρίτης περιόδου), πλησίασαν στους οκτώ, 52-44, στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Κολοσσός δεν έδειχνε διάθεση να αφήσει τα ηνία του αγώνα και συντηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (58-45). Ο Πανιώνιος όχι απλώς δεν κατάφερε να μειώσει μέχρι το τέλος, αλλά οι Ροδίτες με ένα 9-0 έφτασαν στο 67-47 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 73-49, με καλάθι του Πατ Καλάθη. Με τη λήξη του αγώνα, μάλιστα, η μασκότ της ομάδας εμφανίστηκε στο παρκέ με μία τούρτα και όλοι οι φίλαθλοι τραγούδησαν το happy birthday στον ομογενή φόργουορντ.
Δεκάλεπτα: 14-11, 30-31, 51-40, 73-49.
Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 14 (8 ριμπ.), Καυκής 1, Τζόρνταν 6 (4 ασίστ), Πάνος 3 (4 ριμπ.), Ασημακόπουλος 8 (4 κλεψ.), Χαρίσης 7, Τσάμης 12 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Παππάς 12, Γκόλεματς 10, Γεωργαλής.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): ΜακΛάουντ 4 (5 ριμπ.), Αθανασούλας 3, Βούγιανιτς 10, Γιαννόπουλος 3, Τσιάρας 5, Μπατής 6 (5 ριμπ.), Καββαδάς, Ιωάννου 7, Ελονού 3 (4 ριμπ., 4 τάπες), Παραγυιός, Μπάρλος 8 (6 ριμπ.).
Διαιτητές: Φούφης-Μητσόπουλος-Πανταζής.