Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ 4×4 η Τελχινίδα

4×4 η Τελχινίδα

0

Τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε το σαββατοκύριακο η Τελχινίδα.

Στους άνδρες επιβλήθηκε με 3-1 της Φλόγας, στις κορασίδες πήρε το τρίποντο στην Τέντα  απέναντι στον Διαγόρα ενώ στις παγκορασίδες η Τελχινίς Β επικράτησε εκτός έδρα του Διαγόρα και η Τελχινίς Α πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ σετ με αντίπαλο το Ροδίων Άθλησις.

Νίκησαν οι άνδρες

Για το πρωτάθλημα των ανδρών η Τελχινίδα αν και έχασε στις λεπτομέρειες το 1ο σετ, τελικά  επικράτησε της Φλόγας με 3-1. Η βελτίωση σε άμυνα και υποδοχή και η αλλαγή τακτικής ήταν τα στοιχεία  που έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους νικητές

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΠΣ Φλόγα 3-1 σετ σε 111΄ (24-26 σε 40΄, 25-16 σε 24΄, 25-14 σε 20΄και 25-23 σε 17΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Νίκος Σκλήβας, Γιάννης Σαρικάς, Γιώργος Καζαντζάκης, Πάνος Μπαλής, Γιώργος Σιμελιτίδης, Σεβαστός Φιλίππου, Γιάννης Φλεβάρης (λ),  Αντώνης Χατζηγεωργίου, Δημήτρης Καλιόζης, Δημήτρης Γκίκας και Ηλίας Ρέγκλης.

Φλόγα: Ανδρέας Μοσκιού, Πέτερ Αλαφάκης, Σάββας Γεράκης, Μαρ. Χάλαρης, Τριαντάφυλλος Ζερβός, Νίκος Πεζουβάνης και Νεκτάριος Γεράκης.

Διαιτητές ήταν ο Λάκης Λαζαράκης, ο Σάββας Πάττας και η Μαίρη Ινγγλέση.

3-0 οι κορασίδες τον Διαγόρα

Άλλη μια νίκη για τις κορασίδες του ΡΣΦΠ Τελχινίς αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Διαγόρα. Οι αθλήτριες ου Νίκου Τσιντομηνά ήταν καλύτερες και δε δυσκολεύτηκαν σε κανένα από τα τρία σετ.

ΓΣ Διαγόρας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 σετ σε 79΄ (18-25 σε 33΄, 21-25 σε 23΄και 16-25 σε 23΄)

Διαγόρας: (Χαρά Ελευθεριάδου) Ασημίνα Προβατοπούλου, Νίκη Τσακίρη, Βενετσιάνα Πανιέρα, Αγγελική Κυπριώτη, Αιμιλία Τάκο, Μαρία Αμπλιανίτη (λ), Γεωργία Μόσχου, Δέσποινα Μπάρκα, Ευανθία Κυπριώτη, Σάρα Γκοτσάι,  και Αναστασία Κυπριώτη.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ανθή Γκίκα, Κική Μυρωνίδου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Γιοζεφίνα Νταΐγια, Χριστίνα Παπαδοπούλου, Μιχαέλα Βογιατζή, Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Εριέτα Μπατζία και Μελίνα Τερζή.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Μαίρη Παπαδούλη και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες για τις παγκορασίδες

Στο ματς που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Τέντας οι μικρές της Κατερίνας Χειμωνέττου (Τελχινίς Β΄) επικράτησαν δύσκολα του γηπεδούχου Διαγόρα με 1-3 σετ.

Το 1ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ της Τελχινίδας (24-26) ενώ στο επόμενο σετ οι αθλήτριες του γηραιού αφυπνίστηκαν και επικράτησαν άνετα με 25-06.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μείωσαν τα λάθη σε άμυνα και επίθεση και πήραν τα δύο επόμενα σετ με 23-25 και 15-25.

ΓΣ Διαγόρας – ΡΣΦΠ Τελχινίς Β 1-3 σετ σε 100΄(24-26 σε 30΄, 25-06 σε 17΄, 23-25 σε 27΄και 15-25 σε 26΄)

Διαγόρας: (Χαρά Ελευθεριάδου) Α. Κυπριώτη, Α. Τάκο, Ε. Κυπριώτη, Δ. Μπάρκα, Ρ. Κυπριώτη, Μ. Καραγιάννη, Δ. Κουφού, Χ. Γιακουμάκη, Β. Καβουνίδη και Π. Τσιλιμίγκα.

Τελχινίς: (Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκος Τσιντομηνάς) Σία Ζάγορα, Ειρήνη Κακλαμάνου, Σταυρούλα Καλιόζη, Ζωή Φαρμακίδου, Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Ελένη Μαστόρου, Νοέμη Ντούσκου, Χριστίνα Παρασκευά, Ραφαέλα Ζωγράφη, Σταματίνα Γκιζέττη και Αλέξια Γκιάτα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν η Μαίρη Παπαδούλη και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχαν οι «μεγάλες» παγκορασίδες (Α) της Τελχινίδας στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία. Το Σάββατο το βράδυ το Ροδίων Άθλησις υποδέχτηκε στην έδρα του την Τελχινίδα.

Οι γηπεδούχες στα δύο πρώτα σετ ήταν καλύτερες, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και πήραν τα δύο πρώτα σετ με 25-22.

Στο 3ο σετ η αλλαγή τακτικής στην ομάδα της Τελχινίδας μεταμόρφωσε αγωνιστικά τις αθλήτριες της και τελικά τις οδήγησε σε μια μεγάλη ανατροπή.

Ροδίων Άθλησις – ΡΣΦΠ Τελχινίς 2-3 σετ σε 121΄(25-22 σε 25΄, 25-22 σε 32΄, 11-25 σε 32΄, 11-25 σε 22΄και 10-15 σε 20΄)

Ροδίων Άθλησις (Βασίλης Προδρομίδης) Κουνιου, Παπαβασιλείου, Ευθυμίου, Γεράκη, Παπαδοπούλου, Τουλουμτσίδου, Γιαννά και Μετσάι.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μιχαέλα Βογιατζή, Μελίνα Τερζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Μιχαηλία Λαζαρίδου, Δέσποινα Μαστόρου, Γκιούλ Μπεκίρογλου, Ελευθερία Τερζή (λ) και Ευρυδίκη Μαθιουδάκη.

Διαιτητές ήταν ο Σάββας Πάττας και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.