Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Προκρίθηκαν στον τελικό οι γυναίκες της Τελχινίδας

Προκρίθηκαν στον τελικό οι γυναίκες της Τελχινίδας

0

Πολύ καλή εμφάνιση και μεγάλη πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου γυναικών για την Τελχινίδα που επικράτησε με 3-1 σετ του Ροδίων άθλησις. Το ματς πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Ροδίων άθλησις το Σάββατο (6/11) και ήταν ο 2ος ημιτελικός του Final-4. Είχε προηγηθεί η νίκη με 3-0 του Διαγόρα επί της ΑΣΠΕΔ (1ος ημιτελικός). Στο 1ο σετ Τελχινίδα μετά το 8-9 κατάφερε να ξεφύγει με αρχικά 8-12 και στη συνέχεια με 11-16 και 14-19 για να πάρει τελικά το σετ με 20-25.

Στο επόμενο σετ το Ροδίων μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-3 και δε δυσκολεύτηκε με 25-16 να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Κακό το ξεκίνημα και στο 3ο σετ για την Τελχινίδα αφού βρέθηκε να χάνει με 4-0 και 7-3. Σύντομα όμως αντέδρασε, πλησίασε αρχικά στον πόντο (9-8) για να πετύχει στη συνέχεια ένα σερί 10-0 και προηγηθεί με 9-18. Τα κορίτσια του Νίκου Μακρή δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι και έχασαν το σετ με 14-25 (επιμέρους σκορ 5-16).

Κάτι ανάλογο έγινε και στο 4ο σετ αφού το 5-1 και το 9-3 δεν πτόησαν τις αθλήτριες της Τελχινίδας που βρήκαν τις λύσεις, ισοφάρισαν σε 12-12 και στη συνέχεια προηγήθηκαν 12-15 και 14-17. Το Ροδίων ισοφάρισε σε 17-17 αλλά οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά ήταν πιο αποτελεσματικές και πήραν το σετ με 19-25 και το ματς με 3-1 σετ.

Γενικά, οι νικήτριες είχαν περισσότερες επιθετικές επιλογές, εκμεταλλεύτηκαν την μέτρια υποδοχή του Ροδίων και δίκαια πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Στον τελικό ο ΡΣΦΠ Τελχινίς θα αντιμετωπίσει στο κλειστό του Ροδίων άθλησις, στις 7μμ τον Διαγόρα κάτι που έχει να συμβεί σε τελικό κυπέλλου από τις 22 Νοεμβρίου του 2015 όταν η Τελχινίδα στην ‘Τέντα’ είχε κατακτήσει το τρόπαιο επικρατώντας με 3-0 σετ (25-19, 25-18, 25-16)

Ροδίων άθλησις – ΡΣΦΠ Τελχινίς 1-3 σετ (20-25 σε 27΄, 16-25 σε 23΄, 14-25 σε 24΄και 19-25 σε 22΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ραφαέλλα Ζωγράφη (21π), Ειρήνη Σφυρίου (15π), Αριέτα Τερζίου (11π), Σταυρούλα Μαργαρίτη (7π), Βασιλική Λυκούδη (4π), Παρασκευή Τσιλιμίγκα, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Κάλλια Θαρρενάκη, Πάολα Σουσάρι, Νικολέτα Γκίκα (λ), Κριστιάνα Ζντράβα, Σταυρούλα Καλιόζη, Σεβγκή Τσερκές-Σουτζίου και Μελίνα Γιακουμάρου.

Ροδίων άθλησις: (Νίκος Μακρής) Ελισάβετ Αμορανίτη, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ελένη Γιακουμάκη, Αγάπη Ευθυμίου, Τζένη Κιόρρι, Ρούλα Μαλούκου, Χερίφ Νουδερίν, Άντζελα Ντέμο, Ευαγγελία Πάχη, Μαρίνα Τζανουδάκη και Χαρούλα Φραντζή.

Πολύ καλή η διαιτησία των Νίκου Χατζησταυρίδη, Μαρίας Ινγγλέση και Μαίρης Παπαδοπούλου.