Τα παιχνίδια της Α1

0
fasi3

Κλεάνθης – Ακουσίλαος
Δεν πρόλαβε να χαρεί ο Ακουσίλαος για πάνω από μια εβδομάδα τη «μοναξιά» στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς χθες έμεινε στο 1-1 με τον Κλεάνθη στο Παραδείσι και απέκτησε «συγκάτοικο» στην πρώτη θέση. Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως αυτός που κατάφερε να προηγηθεί ήταν ο Ακουσίλαος στο 28ο λεπτό, μετά την όμορφη ενέργεια του Ντίξον και το εύστοχο πλασέ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Στην επανάληψη ο Κλεάνθης ανέβασε «στροφές» για να φτάσει στην ισοφάριση και απείλησε σε πολλές περιπτώσεις την εστία του Σκυλλά. Τελικά τη λύση έδωσε η «χρυσή» αλλαγή του Γιώργου Μποσγανά, Κουντουράκης, ο οποίος λίγα λεπτά αφότου πέρασε στο ματς, ισοφάρισε με σουτ για την ομάδα του Παραδεισίου. Διαιτήτευσε χωρίς προβλήματα ο κ. Σιδηρόπουλος (Κασιώτης, Κολυβάκης).
Κλεάνθης: Σαββιδάκης, Χατζηθεοδωράκης, Καρίκης (75’ Νικολάου), Αμπελάς, Πάπα, Σάββενας, Παπακωνσταντίνου (78’ Κουντουράκης), Κουτσουμπάρης, Πάττας, Αναστάκης, Καρακώστας
Ακουσίλαος: Σκυλλάς, Σιέχ, Πομπού, Κορκίδας (76’ Πίτσης), Δελαπόρτας (65’ Διακανστάσης), Ντίξον, Ισκάς, Τριαναταφύλλου, Παπουρδάνος, Έλληνας, Σκόρπος

ΑΕΡΑ – Ορφέας
Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο ΑΕΡΑ και πλησίασε ξανά την κορυφή της βαθμολογίας, επικρατώντας χθες στ’ Αφάντου με 5-2 του ΟρφέαΤο σκορ για τους Αφαντενούς «άνοιξε» μόλις στο 5ο λεπτό με το σουτ του Γιώργου, ενώ δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Κυριαζής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δίνοντας της σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (47’), οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο τέρμα με τον Διακάκη, ενώ ο Ορφέας κατάφερε να μειώσει με το πλασέ του Νίκα. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον ΑΕΡΑ που πίεσε και έφτασε στο 4-1 με το σουτ του Στεργαλά (60’). Η ομάδα του Γρηγόρη Σαρρή μείωσε εκ νέου με τον Βολονάκη στο 70’, όμως τον τελευταίο λόγο είχε και πάλι ο Διακάκης, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 81’ «έγραψε» το τελικό 5-2.
Καλή διαιτησία από τον κ. Κακάνη (Ασημακόπουλος, Λάμπρου).
ΑΕΡΑ: Καρπαθάκης, Γιαννακάκης (65’ Γαργάλης), Καλογήρου, Σαμαράς, Κατσαρής, Συμεωνίδης, Μοσχής, Γιώργου, Στεργαλάς, Λυριστής (46’ Διακάκης), Κυριαζής (72’ Διακίδης)
Ορφέας: Μπούζι, Λεβέντης, Ελευθερίου, Λιάνι, Προβιάς, Φλω΄ρος (58’ Μπανάι), Βολονάκης, Τόσκα (46’ Πολυχρόνης), Ροδίτης (65’ Χριστοφόρου), Αστυπαλίτης, Νίκας

Ηρακλής – Φοίβος
Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στα Μαριτσά, όπου Ηρακλής και Φοίβος Κρεμαστής αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τα δύο γκολ να σημειώνονται σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 22’ ο Σάββενας με δυνατό σουτ «άνοιξε» στο σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ μετά τη σέντρα του Ηρακλή και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κρομμύδα, ο Φυλακούρης στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα του Τσουκαλά για το 1-1.
Η φάση που σημάδεψε το ματς έγινε στο 55ο λεπτό όταν οι Τσούφιος και Νίκος Ορφανίδης λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια, με τους Παπακωνσταντή και Χριστοδούλου από κάθε πλευρά να παίρνουν μέρος στον καυγά και μετά τη δική τους αψιμαχία να αποβάλλονται, ο πρώτος με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα και ο δεύτερο με κίτρινη. Διαιτήτευσε ο κ. Πατσιόπουλος (Διαμαντέας, Μαυρουδής).
Ηρακλής Μαριτσών: Κοσμάς, Λορέντζος, Παπακωνσταντής, Κωστάκης, Μπιλιάς (60’ Μαυρής), Γιακουμάρος (73’ Μακρής), Αθανασίου, Καστρουνής, Κρομμύδας, Χειμωνέτος
Φοίβος Κρεμαστής: Τσουκαλάς, Σ. Ορφανίδης, Ντόστι (83’ Καρύδης), Π. Δράκος, Σάββενας, Χριστοδούλου, Μπιλιάς (46’ Βασιλείου), Φυλακούρης (67’ Μπούτσκα), Ν. Ορφανίδης, Στρατής, Δημητρόπουλος

Αναγέννηση – Κλεόβουλος
Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε τη «γκέλα» του πρωτοπόρου Ακουσίλαου η Αναγέννηση Ιάλυσος και επικρατώντας με 3-1 του Κλεόβουλου μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στους πέντε βαθμούς.  Στο 26’ η Αναγέννηση ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ναούμ να σπρώχνει χωρίς να το θέλει τη μπάλα στα δίχτυα του και ενώ προσπαθούσε να διώξει μετά από κόρνερ του Παφιάκη. Στο 38’ ο Δανελλάκης ανέτρεψε τον Παφιάκη λίγο έξω από την περιοχή και από την εκτέλεση ο Αξιώτης σημείωσε το 2-0. Στη φάση αυτή οι του Κλεόβουλου διαμαρτύρονται για χτύπημα εκτός φάσης του Παφιάκη στον Δανελλάκη. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό ο Γεωργαλλής «έγραψε» από κοντά το 2-1 μετά το κόρνερ του Τσοπανάκη. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Σάλιβαν στο 73’, ενώ στο 75’ πέτυχαν το τρίτο τέρμα τους με το τετ-α-τετ του Παφιάκη. Και σε αυτή τη φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Στο 81’ αποβλήθηκε ο Δανελλάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Αναγέννηση Ιάλυσος: Ζούρδης, Σάλινα, Αξιώτης (70’ Γαιτάνος), Φωτεινής, Πιτσουρδάκης, Κρομμύδας, Παφιάκης, Μπιγκό, Αθηναίος (60’ Χατζημιχαήλ), Σταυλάς, Στεργιόπουλος (85’ Καρπαθάκης)
Κλεόβουλος: Ναούμ, Φραντζής, Δανελλάκης, Κανάκης, Ιωαννίδης, Γεωργαλλής, Τριπολίτης (88’ Διάκουλας), Τσοπανάκης, Μαγιόγλου (80’ Μωραίτης)

H φωτογραφία είνα από το παιχνίδι του Ευαγόρα κόντρα στην Δόξα Ψίνθου

Ευαγόρας – Δόξα Ψίνθου
«Σκαρφάλωσε» στη βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ο Ευαγόρας, ο οποίος χθες νίκησε τη Δόξα Ψίνθου με 1-0 στους Αγίους Αποστόλους και έκανε το αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής του. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 38ο λεπτό όταν ο Μπατέστας έδιωξε τη μπάλα με το χέρι πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα μετά την κεφαλιά του Οχτάρα και φυσικά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας για το 1-0 του Ευαγόρα.
Τον αγώνα «σφύριξε» ο κ. Παπαγιανίδης (Ωραιόπουλος, Κόγγος).
Ευαγόρας: Δημητρίου, Παναγιώτου, Σκαφίδας, Τσιώνης, Αμοιρόπουλος (82’ Μελέτης) Αντωνούρης, Αλαφάκης (64’ Μπιαζάντης), Κώστας, Αγγελόπουλος, Οχτάρας, Χατζηνικόλας
Δόξα Ψίνθου: Χρυσανθής, Βιτσέντζος (72’ Πλύγκος), Σταμούλης (68’ Κωστομοίρης), Στάππας, Μπατέστας, Τσούλλος, Τσοπάνογλου, Αλιάι, Φράγκος, Ορφανός, Νικολός

Ηρακλής Λάρδου – Απόλλων
Δεν έμεινε για πολύ καιρό μακριά από τη κορυφή της βαθμολογίας ο Απόλλωνας Καλυθιών, καθώς επέστρεψε στην πρώτη θέση μετά τη νίκη του επί του Ηρακλή Λάρδου στη Μαλώνα με 3-1. Η ομάδα του Δημήτρη Δογιάμα έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφτασε σε μια πολύτιμη επικράτηση που την διατηρεί σε «τροχιά» τίτλου. Ο Ηρακλής Λάρδου πάντως έχει παράπονα από τη διαιτησία του κ. Κατσιδώνη (Φραγκίνης, Νατσιόπουλος).
Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίωρο, κέρδισαν πέναλτι στο 31’ μετά την ανατροπή του Δημητρά από τον Μουστάκα, το οποίο αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι. Ο Μαυρουμούστακος πάντως ήταν εύστοχος και έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο «συνήθης ύποπτος» Πέρος με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Ηρακλή.
Στο 58’ ο Σεβδαλής εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά λόγω του δυνατού αέρα και ξεγέλασε τον Μουστάκα, ο οποίος προσπαθώντας να τη διώξει την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του. Τη νίκη για το συγκρότημα των Καλυθιών «σφράγισε» ο Μουτσοντέμι στο 83’ με όμορφο πλασέ στην κίνηση, «γράφοντας» το 1-3 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.
Ηρακλής Λάρδου: Μουστάκας, Παπαιωάννου, Καφάλας (60’ Διακοβασιλείου), Μπενούρ, Σ. Ευαγγελίδης, Ι. Ευαγγελίδης, Διακολουκάς (75’ Νικολής), Μ. Χαρίτος, Κακλαμάνος, Πέρος, Κακλαμάνος
Απόλλων Καλυθιών: Καραγιάννης, Χατζηγεωργίου (70’ Παπαδόπουλος), Αττιτής (73’ Νικολός), Κατσιδώνης (84’ Αλαχούζος), Μουτσοντέμι, Δημητράς, Κίτσος, Τσίτας, Μανέτας, Μαυρουμούστακος, Σεβδαλής

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΠΡΟΟΔΟΣ